Britská královna Alžběta II. vyznamenala desítky zdravotníků, do šlechtického stavu povýšila herce Sucheta

 

Britská královna Alžběta II. u příležitosti svých narozenin vyznamenala desítky zdravotníků za jejich nasazení v boji proti novému koronaviru a do šlechtického stavu povýšila například herce Davida Sucheta či porotkyni populární pekařské soutěže Mary Berryovou.

Vyznamenání letos britská panovnice uděluje se zpožděním, protože tradičně to bývá v červnu, kdy kvůli lepšímu počasí své dubnové narozeniny pravidelně slaví. Tentokrát královský palác termín odložil zejména proto, aby se na seznam dostali lidé, kteří byli nasazení v boji s epidemií.

Velká škála oceněných

Lékaři, sestry, pečovatelé, dobrovolníci, ale třeba i pracovníci donáškových služeb či charitativních organizací nakonec tvoří více než desetinu vyznamenaných, celkem jich je 414. Titul člena Řádu britského impéria (MBE) dostane třeba majitel restaurace v Glasgowě David Maguire, který zdarma posílal jídlo zdravotníkům, nebo Jay Flynn, který za karantény bavil lidi zavřené doma svými on-line kvízy. Stejný titul má nově i fotbalista Manchesteru United Marcus Rashford, který vedl úspěšnou kampaň za to, aby vláda školákům z chudých rodin poskytla bezplatné stravování v jídelnách i během léta.

Titul rytíře pro umělce

Titul rytíře získal představitel detektiva Hercula Poirota David Suchet či zpěvák Tommy Steele. Mary Berryová, porotkyně kuchařské soutěže The Great British Bake Off, která je obdobou soutěže Peče celé Česko, získala titul dáma, stejně jako herečka Maureen Lipmanová.

KAM DÁL: Ruská vakcína proti koronaviru má 144 nežádoucích účinků. Bezpečná by mohla být jen pro zdravé lidi


Životní styl

Zdraví