ZŠ Oty Pavla v Buštěhradě byl udělen titul „Škola spolupracující s Mensou ČR“

O studium na škole Oty Pavla projevují zájem i žáci z Kladna.
Zobrazit fotogalerii (3)
07.07.2015 - 15:30   |  

Základní škola na Kladensku se tak stává teprve druhou školou ve středočeském kraji, která se může pyšnit tímto titulem.

Základní škola Oty Pavla má za sebou velice úspěšný školní rok. Na podzim loňského roku proběhlo ve spolupráci s Mensou ČR dobrovolné testování žáků. IQ testů se zúčastnilo celkem 135 dětí, z nichž 24 překročilo hranici IQ 130. Jedná se o hranici, která je podmínkou vstupu do Mensy. Ve vysokém nadprůměru se pohybuje 30 dalších dětí, jak uvedla učitelka 1. stupně buštěhradské školy a speciální pedagožka Mgr. Martina Zelová.

Celková kapacita školy činí 270 žáků. O tom, že se jedná o vyhlášenou základní školu, svědčí i zájem z okolních oblastí. Většinu žáků sice tvoří obyvatelé Buštěhradu, dojíždí sem ale studovat dokonce děti z Kladna. Školáci z Oty Pavla se pravidelně umisťují na nejrůznějších soutěžích, naposledy se jednalo o úspěch žáka 5.B Benjamina Swarta, který se může pyšnit nejlepším výsledkem ve SCIO testech v celém středočeském kraji.

Škola klade akcent na rozvoj cizích jazyků, logického myšlení či environmentální tematiku. V souvislosti s výborným výsledkem, který vzešel z testování Mensy, tento rok otevřela Klub nadaných dětí Vševěda, jenž se věnuje rozvoji těchto výjimečně inteligentních žáků. Pokud si však škola chce udržet titul „Školy spolupracující s Mensou ČR“ nesmí ve svých aktivitách polevit. Co je potřeba k zisku a udržení prestižního titulu?

Podmínky spolupráce se školami        

Mezi povinnými body Mensa uvádí, že škola musí vytvářet podmínky pro vzdělávání nadaných dětí. Provádění IQ testů je povinné každé dva roky. Pro žáky je však dobrovolné a smí se ho zúčastnit pouze ti z nich, od nichž Mensa získala písemný souhlas rodičů. Testování je možné po dovršení věku pěti let, proto se ho v buštěhradské základní škole účastnili i někteří předškoláci.

Dalšími povinnostmi škol jsou účast na Logické olympiádě, zveřejnění odkazu Mensy na webových stránkách, informování o aktivitách Mensy a dbání na šíření jejího dobrého jména a nakonec zasílání zprávy o plnění spolupráce jednou ročně.

Založení Klubu nadaných dětí, jako tomu bylo u školy Oty Pavla, uvádí Mensa pouze jako doporučení. Mezi doporučení patří rovněž například účast na akcích pořádaných Mensou. Více informací se můžete dočíst přímo na webových stránkách Mensy ČR zde.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru