Bývalé židovské náhrobky sloužily jako dlažba Václavského náměstí

Náhrobky byly rozřezány a posloužily k dláždění náměstí
Foto: Pixabay
Náhrobky byly rozřezány a posloužily k dláždění náměstí

Při rekonstrukci Václavského náměstí byly nalezeny dlažební kostky, vyrobené z bývalých židovských náhrobků. Židovská obec v Praze tak dostane další stovky dlažebních kostek. Prozatím není možné určit, o jaké náhrobky jde, ani původ kamenů.

reklama

„Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru,“ řekl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Město má smlouvu s Židovskou obcí

Hlavní město spolu s městskou společností TSK koncem loňského roku podepsalo s Židovskou obcí v Praze memorandum, které umožní vracet obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za minulého režimu použity židovské náhrobky. Bányai řekl, že kamenů s nápisy se jen dnes našlo asi 50, kamenů z leštěného mramoru asi 500.

Kostky budou odvezeny na hřbitov

„Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici,“ uvedl František Bányai. Práce v části náměstí, která se teď rekonstruuje, jsou přibližně v jedné čtvrtině, doplnil.

Na více místech v Praze

Židovská obec v Praze na dlažbu z náhrobků upozorňuje mnoho let. Dříve uvedla, že kameny vyrobené z náhrobků se v hlavním městě nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

Přesně podle dohody

S Prahou se obec dohodla, že v případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.

KAM DÁL: Profesor Ondřej Ludka radí, jak zvítězit nad špatným spánkem. Většinou stačí dodržovat pár pravidel

reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.