Uprchlík: Uvědomte si, že jsme lidské bytosti

"Nikdo neopouští svůj domov, pokud k tomu není donucen," říká Hadis a svou myšlenku zakládá na vlastní zkušenosti.
  |  

Hadis Medenčević uprchl za války z Bosny. Je muslim a poprvé za více než dvacet let má důvod necítit se v ČR příjemně.

Smrt jednoho je tragédie, smrt milionů je statistika

"Setkání s uprchlíkem", jak byl večer pojmenován, proběhlo v černošickém klubu Ferenc futurista. Přijít a vidět na vlastní oči živého muslima mohl každý. Společnost, která se nakonec v klubu sešla, však předsudky vyvracet nepotřebovala.

"Zbožňuju Prahu. Narodily se mi tu dvě děti, které se hrdě hlásí k české národnosti," řekl na úvod Hadis, který má dnes již pouze české občanství. S tehdejší přítelkyní a současnou manželkou emigrovali do Čech těsně po revoluci. Oba úspěšně vystudovali, Hadis informatiku, jeho žena psychologii. Klienti k ní dnes chodí s důvěrou mimo jiné i kvůli tomu, co si prožila.

Hadis přišel nejen mluvit o sobě. Podle něj bychom si měli při jakékoliv debatě o uprchlících uvědomit tři základní věci, na které se zapomíná.

  • 1) "Každý uprchlík je lidská bytost." Zní to jako banalita? "Patláme se v nějakých číslech a kvótách. Zapomínáme přitom, že za tím stojí obyčejný člověk, který byl nucen opustit svoji vlast," domnívá se Hadis.
  • 2) "Život každého člověka má stejnou cenu." Hadis připomenul 11. září, které je právem asociováno jako obrovská lidská tragédie. Úplně jiné asociace podle něj naskočí řadě lidí, když médii proběhne zpráva, že se převrátil člun s uprchlíky. "Jsou to černoši, arabové, muslimové, uprchlíci. Ty tu přece nechceme! Utopili se, o problém méně," říká Hadis. Vzápětí svá slova zmírnil s tím, že možná trochu přehání. V řadě internetových diskuzí by nicméně nalezl svou citaci téměř slovo od slova.
  • 3) "Nikdo neopouští svůj domov, pokud k tomu není donucen. Neděje-li se to tím elegantním způsobem, kdy si koupíte lístek do letadla a stěhujete se za lepším. Ti lidé, kteří se tlačí na hranicích, jsou k tomu donuceni. Hledají především bezpečí, možnost seberealizace a šanci zajistit lepší život svým potomkům. Alespoň takhle jsem uvažoval já," uzavřel Hadis.

 

Uprchlíky chce přijmout pouze 4% menšina

Česká veřejnost nicméně jeho názory nesdílí. Podle nejnovějšího výzkumu CVVM rovná polovina společnosti (50 %) nechce přijímat uprchlíky vůbec. 40 % občanů podporuje alespoň možnost přijmout uprchlíky, dokud se nebudou moci vrátit do své země původu. Pro přijetí uprchlíků a jejich usazení v ČR je pouhých 4 % Čechů. Celou zprávu CVVM si můžete přečíst zde.

Účastníci setkání se shodli na tom, že možným řešením je osvěta, tj. různé besedy, workshopy ve školách. Znalosti většiny veřejnosti o islámu jsou minimální a neznalost je podhoubím pro nejrůznější obavy. Na rozdíl od velké části našich občanů jsme se s muslimem setkali. Setkali jsme se ale především se vzdělaným a kultivovaným mužem, kterého v současné době trápí jediné. "Mám obavy o své děti a už teď to zažívám."

Mohlo by vás zajímat: Psychoterapeutka: Xenofobie se nesmí stát normou

Mohlo by vás zajímat: Iva Pekárková: Muslimové plní roli veřejného nepřítele

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru