Český rekord ve skoku padákem. Ze čtyř balónů seskočilo 19 parašutistů

Parašutisté v České republice učinili nový rekord
 

 Ze čtyř horkovzdušných balónů dnes odpoledne na příbramské letiště seskočilo 19 parašutistů, jedná se o český rekord. I v rámci světa se jedná o unikátní akci extrémně náročnou na organizaci.  Parašutisté vyskakovali z dvoukilometrové výšky.

Příprava akce vyžadovala, aby se sešlo několik zásadních faktorů, a to především vhodné počasí včetně dobré viditelnosti a větru. Jeho rychlosti a směru museli piloti balonů přizpůsobit místo odletu tak, aby se podařilo nasměrovat balóny na plánované místo seskoku.

Podle Štengla je třeba dát dohromady balonáře s potřebnou kvalifikací i parašutisty s kategorií C, což znamená, že musí mít na svém kontě minimálně 200 seskoků. "Jádro dělali profíci z Příbrami, ale určitě tam byli i lidé, co se tím neživí," uvedl Štengl, který má jako jediný český parašutista na kontě přes 20 000 seskoků. Podle něj byl o účast mezi parašutisty velký zájem.

Rozdíl je i mezi výskokem z letadla a z balónu. "Když vyskočíte z letadla, tak v podstatě vy vyskakujete do rychlosti toho letadla, takže se tam máte o co opřít," popsal parašutista. Oproti tomu po výskoku z balónu trvá pět vteřin, než člověk nabere rychlost volným pádem. Důležité je také dávat pozor na to, aby se lidé ve vzduchu nesrazili.

Další novinky

Z dnešního seskoku nechali parašutisté udělat také sférické video (panoramatické video zabírající 360 stupňů), které posléze poslouží jako virtuální realita v pražském větrném tunelu. Zájemci si tak mohou dopřát dokonalou iluzi volného pádu a letu na padáku. Už teď je na výběr i z dalších prostředí a plánují se další novinky.

"Ve spolupráci s Romanem Štenglem jsme takto natočili už několik seskoků, nejnověji jsme natáčeli výsadek nad Karlovým mostem v Praze. Zároveň už teď chystáme další akce. Ještě letos plánujeme seskok nad egyptskými pyramidami," dodal ředitel společnosti Zážitky.cz, která projekt virtuální reality pro větrné tunely vyvinula, Jan Hájek.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru