Cestující pražskou MHD mohou mít ode dneška kupóny v mobilu, karta pak přestane platit

Od možnosti převést si kupon do mobilu si DPP slibuje, že by se mohl snížit počet černých pasažérů
02.12.2019 - 17:00  

Cestující v pražské MHD si mohou ode dneška převést své kupóny z plastové karty lítačka do mobilních telefonů. Od dnešního rána si kupón převedly více dvě tisícovky lidí. Převod kupónu umožňuje aktualizace aplikace PID Lítačka. Co dál je nové a možné?

Cestující mohou mít kupóny kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupón. Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila opencard.

"Nahrávání kupónů od rána funguje, respektive nahrání do mobilu tak, aby sloužil jako takzvaný identifikátor pro přepravní kontrolu. My jsme dokonce pro případy, kdy by se někomu vybil mobilní telefon, vybavili revizory power bankami. Je třeba ale upozornit, že každý musí mít svůj kabel, ty revizoři nemají," řekl generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski.

Buď jedno, nebo druhé

Jakmile si cestující kupón do mobilu převede, plastová karta mu přestane platit. "Ten identifikátor může být jenom jeden. Je to zejména z toho důvodu, aby nebylo možné půjčit někomu kartičku a v kapse mít mobil. Funguje vždy jen jedno zařízení," vysvětlil Witowski. V aplikaci lítačky si kupón ale v případě potřeby může cestující převést zpět na kartu. Pokud má kupón v mobilu a revizorům jej neukáže, platí pro něj stejný postih, jako by u sebe neměl lítačku.

Od možnosti převést si kupón do mobilu si DPP slibuje, že by se mohl snížit počet černých pasažérů. O kolik, ale zatím podle ředitele nelze říci. "Vše, co zpříjemňuje lidem cestování v MHD, tak jednak vede k vyššímu počtu uživatelů MHD, a pak, já předpokládám, že povede i k úbytku černých pasažérů," dodal Witowski.

Aplikace PID lítačka je od loňska součástí nového odbavovacího systému. Stáhlo si ji přes 630 000 lidí a pravidelně ji využívá více než 139 000 cestujících. Prostřednictvím aplikace bylo zakoupeno 1,7 milionu jízdenek.