Francouzský skandál. Před soudem skončil premiér i ministr

Edouard Balladur na pohřbu Jacquese Chiraca
 

Bývalý francouzský premiér Edouard Balladur a jeho bývalý ministr obrany François Léotard stanou před soudem kvůli aféře Karáčí, týkající se údajných úplatků a provizí při prodeji francouzských ponorek Pákistánu v polovině 90. let minulého století.

O obvinění promluvil generální prokurátor François Molins. "Edouard Balladur s důvěrou hledí vstříc výsledku tohoto řízení, protože nikdy nespáchal nic, co je mu vytýkáno," uvedli expremiérovi obhájci François Martineau a Félix de Belloy.

Balladur, který byl předsedou vlády v letech 1993 až 1995, a Léotard budou čelit procesu u zvláštního francouzského soudu pro současné a bývalé členy vlády. Oba popírají jakékoli provinění.

V případu vyšetřovatelé zkoumají, zda údajné provize ze zbrojního obchodu zpětně nefinancovaly Balladurovu prezidentskou volební kampaň v roce 1995, kdy Balladur nakonec prohrál s Jacquesem Chirakem.

Léotard je obviňován, že za Balladurovy vlády vytvořil "neprůhledný kruh" z kontraktů mezi výrobci ponorek a Pákistánem a Saúdskou Arábií.

Možná provize

Francouzské úřady se pokoušejí odhalit řadu prostředníků a možné provize spojené s prodejem ponorek třídy Agosta francouzskou vládou do Pákistánu v 90. letech. Obchod s Pákistánem a provize zprostředkovatelům se dostaly do popředí zájmu po sebevražedném bombovém útoku v pákistánském městě Karáčí v roce 2002, při kterém o život přišlo 15 lidí, včetně 11 Francouzů pracujících v loděnicích na ponorkách.

Pákistánské úřady připsaly útok islamistům, ale vyšetřování se snaží zjistit případnou souvislost s financemi za prodej tří ponorek Pákistánu. Podle nepotvrzené hypotézy měl být útok pomstou prezidentovi Chirakovi za to, že zastavil výplatu provizí za zbrojní obchod.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru