Gabčík s Kubišem ve filmu: Kde jsou snímky autentické a kde nás autoři vodí za nos? Atentát viděla i vdova po Heydrichovi

Sean Ellies v roce 2016 zkusil dostat Gabčíka s Kubišem do světa
  |   recenze

Operace Anthropoid se do našich dějin zapsala jako jedna z nejvýznamnějších odbojových akcí druhé světové války. Smrt říšského protektora Reinharda Heydricha se nerodila snadno a příběh výsadkářů Gabčíka s Kubišem se tak stal přirozeně námětem pro filmové tvůrce, a to dokonce i v zahraničí.

Filmy postavené na skutečné události jsou oblíbenou látkou jak v domácí, tak ve světové kinematografii. Příběhů z druhé světové války máme na stříbrném plátně zadaptovaných mnoho. Ať už se věnují holocaustu, či přímo vojenským bitvám, vždy se jednalo o vděčné drama, které je nutné skrze dojemný, napínavý či edukativní příběh připomínat.

Československá produkce se může v tomto ohledu chlubit opravdu unikátním dílem, které uspěje i v porovnání s mnohem nákladnějším snímkem ze zahraničí. Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž a operace Anthropoid nabízí hned dvě zcela odlišné filmové verze, které jsou snadno k zhlédnutí buď na HBO, či na Youtube. Porovnat si názor a filmy můžete tak klidně sami.

Atentát

Jiří Sequens st. byl výrazný tvůrce převážně televizních filmů. Bezesporu nejlepší dílo své kariéry však natočil v roce 1964. Pouhých 22 let po odbojové operaci Anthropoid vznikla první filmová podoba dramatických okolností kolem zabití jedné z nejmocnějších postav Třetí říše Reinharda Heydricha.

Sequensův film, kde září Radoslav Brzobohatý, Ladislav Mrkvička, Luděk Munzar a Josef Vinklář, je hodnotný hlavně z hlediska autenticity. Černobílé dílo žije také z faktu, že vzniklo relativně brzy po samotné události. Doba ne tak vzdálená se projevuje v reálných exteriérech, ale také v atmosféře.

Důstojné pojednání o této odbojové akci zároveň není viditelně zatěžkáno propagandou a ideologií komunismu, jak tomu u snímků o druhé světové válce bývá zvykem. Jiří Sequens st. během propagace snímku v Norsku zažil velmi zvláštní příhodu, kdy se na film přišla podívat vdova Reinharda Heydricha Lina.

Obecně je nutné dodat, že film Atentát není přesnou rekonstrukcí celé akce. V ději se objevuje několik nepřesností, ale to je pro dramatické zpracování něčím zcela normálním. I tak je Sequensův pohled na operaci Anthropoid nestárnoucí a přežije i v konkurenci akčnějších filmů.

Anthropoid

Dramatické události kolem smrti Reinharda Heydricha přilákaly pozornost také zahraničnch filmařů. Jistý vliv Velké Británie na této historické události je nepopiratelný, tady se však celý snímek prezentoval v moderním a pro oko světa přijatelnějším podání.

Josefa Gabčíka zde hraje populární britský herec Cillian Murphy a Jana Kubiše lamač dívčích srdcí Jamie Dornan. Přednosti staršího snímku Atentát, jako jsou autenticita, bychom tu hledali jen těžko. Byť se celé natáčení odehrává v reáliích Prahy a na místech, kde výsadkáři opravdu působili, nelze se z českého pohledu zbavit umělé konstrukce příběhu vytvořeného pro radost širší masy diváků. Milostné scény, překroucené osudy reálných postav a prvoplánové dramatizování děje film shazuje do bezpečného průměru, který ani neurazí, ale ničím zásadním nenadchne. Jde ovšem bezpochyby o skvělé filmařské řemeslo a českého diváka potěší hned několik zajímavých detailů, které jistě nepřehlédne.

Dostat příběh o likvidaci Reinharada Heydricha do světa je však velmi důležité rozhodnutí a Češi se tedy sice v poněkud hybridní formě dostali na plátna kin po celém světě.

Zdroj: csfd.cz

KAM DÁL: Češi a jejich poválečná zvěrstva na německém obyvatelstvu. Období bez zákona i v samém centru Prahy


Zdraví a styl

Osobnosti