Hvězdné války jsou zase o něco blíž. Americký kongres schválil vytvoření vesmírných sil

Darth Vader nebo Donald Trump?
 

Americký kongres schválil vytvoření vesmírných sil. Vznik v pořadí šesté složky armády USA v rámci schvalování balíčku zákonů spojených s obranným rozpočtem odsouhlasil Senát, Sněmovna reprezentantů tak učinila už minulý týden. Jedná o úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který vznik vesmírných sil (Space Force) inicioval a slíbil hájit americké zájmy ve vesmíru.

Viceprezident Mike Pence už při debatě ve Sněmovně reprezentantů hovořil v souvislosti s vytvořením vesmírných sil o "obrovském kroku pro Američany". Bílý dům dříve sdělil, že Trump vznikem kosmických sil splnil slib "zachovat vůdčí roli Ameriky ve vesmíru".

Vesmírné síly budou vedle pozemního vojska, námořnictva, letectva, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou armády Spojených států. Je to první nová složka amerických ozbrojených sil od roku 1947, kdy v rámci armády vzniklo samostatné letectvo.

Organizace vesmírných operací

Úkolem vesmírných sil bude organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu. Tímto krokem Trumpova administrativa reaguje na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit či dokonce ničit americké družice.

Zákon pro novou armádní složku nepředpokládá nábor nových příslušníků, neboť všichni její budoucí členové vzejdou z řad letectva. Vesmírné velitelství USA nechal Trump ustavit už na konci srpna. Nově vytvořená pozice velitele vesmírných sil (Chief of Space Operations) je podřízena civilnímu šéfovi letectva. Velitel vesmírných sil bude navrhován prezidentem a schvalovat ho bude Senát.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru