Libor Podmol na Dakaru: Jsem rád, že jsem v jednom kuse. Kolegu resuscitovali a letěl pro něj vrtulník

Podle Podmola je to na Dakaru podobné, jako kdyby byl ve válce. Nemůže, ale musí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Motocyklista Libor Podmol dosáhl ve 4. etapě rallye Dakar zatím nejlepšího výsledku. Nováček na slavném závodě dojel nejdelší trasu letošního ročníku na 36. místě se ztrátou 32 minut na vítězného Španěla Barredu Borta. „Byla to hrozná palba. Písek v dunách byl dobrý, ale pak byly na trati na pistách takový nepříjemný šutry, které navíc často nebyly dobře vidět,“ prohlásil bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu.

„Zaslechl jsem, že tovární týmy si chtějí jít stěžovat organizátorům na moc nebezpečnou a rychlou trať,“ tvrdí rodák z Ostravy, který je v průběžném pořadí osmačtyřicátý. Není se asi čemu divit. Také jiný český zástupce na legendárním závodu, Martin Michek, prohlásil, že „jde spíš o sprint, než vytrvalostní závod“.

Hlavně, že jsme zdraví

Podmol nastupoval do maratonského dne Dakaru povzbuzen po úterním povedeném výkonu, díky kterému se posunul před pomalejší jezdce do první padesátky. A hlavně se konečně vyhnul problémům. „Potřebuju si ale odpočinout a trochu nabrat síly,“ přál si před další várkou kilometrů.

A že jich ve středu bylo. Etapa celkem měřila 813 km, z toho 337 jich bylo měřených. „Jsem rád, že jsem v cíli v jednom kuse. Výsledek dobrý. Hlavně, že jsme zdraví. Viděli jsme ale i jedno vážné zranění, kdy jezdce ostatní závodníci resuscitovali a k místu letěl vrtulník. Nebylo to nic příjemného, ale pak se naštěstí probral,“ hlásil Podmol po dojezdu.

Nedávno jsem s ním mluvil

Mluvil o indickém motocyklistovi CS Santoshovi, který musel po pádu ze soutěže odstoupit a nyní se se zraněním hlavy zotavuje v rijádské nemocnici. „Před pár hodinami jsem si s ním zrovna povídal. Stalo se to kousek přede mnou. Snad bude v pohodě.“

Podmol už při své dakarské premiéře také nedobrovolně ochutnal písek pouště Rub al-Chálí, poslední dvě etapy však zvládl bez potíží. Závod je podle něj neuvěřitelný. „Je to super crazy sport pro magory. Máme za sebou prolog a čtyři etapy a je to fakt záhul. Musím zase pořádně zrelaxovat. Čeká nás další osmistovka.“

KAM DÁL: Martin Macík: Chceme, aby byl Dakar drsný technicky, fyzicky i navigačně.