Kolo není v bezpečí ani na balkóně

 

Krádeží jízdních kol přibývá, často nejsou v bezpečí ani na místech, kde by to majitel nečekal. Co proti tomu dělat?

Léto svádí k využití pěkného počasí pro sportovní vyžití, stejným způsobem však vábí i zloděje. Řeč je o jízdních kolech, která se v období letních prázdnin kradou daleko více než v jiných obdobích roku. Na co si dát pozor a jak krádeži co nejlépe zamezit?

Klasické případy? Koupaliště nebo kolo zaparkované před obchodem

„Jízdní kola jsou teď přes léto určitě ožehavější téma,“ říká policejní mluvčí Michaela Nováková. „Krádeží je opravdu mnohem více. Lidé častěji využívají motocykly. Nechávají je zaparkované venku, když třeba běhají po nákupech. Evidujeme také hodně krádeží na koupalištích,“ popisuje nejklasičtější situace, při nichž k odcizení kola dochází.

Obdobný případ se stal například nedávno u lomu Velká Amerika. Informovali jsme rovněž o zloději, který bystře vysledoval neuzamčenou garáž a odcizil kolo z ní. Jsou však místa, kde bychom krádež kola opravdu nečekali, dochází k nim však přesto často.

Mohlo by vás zajímat
  • Kola se kradla ve velkém i v první polovině roku. Více čtěte zde!

Byt není trezor

Obchody, koupaliště nebo zahrady rodinných domů skýtají otevřené prostory, na nichž jsou bicykly poměrně nechráněny. Příliš nepomůže ani zámek, jehož překonání je pro zloděje otázkou chvilky. Obezřetní by však měli zůstat i obyvatelé sídlišť.

„Kola mizí i v bytových domech. Bohužel, když majitel nechá kolo na balkóně, tak především v nižších patrech dochází ke krádežím poměrně často,“ pokračuje policejní mluvčí.

 „Není to jenom tohle léto. Jedná se o dlouhodobý trend, kdy nám krádeže jízdních kol během léta vždy mírně narůstají,“ dodává.

Co dělat, nechcete-li přijít o své jízdní kolo?
  • Při odstavení jízdního kola na ulici použijte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, sloup, bezpečnostní stojan), jste-li ve společnosti dalších cyklistů, dávejte přednost fyzické přítomnosti jednoho z vás u odstavených, zabezpečených kol.
  • Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, kde bydlíte, dbejte na uzavírání vstupních dveří do objektu a stálé uzamčení společných prostor, i uzamčení v nich uložených kol. Pořiďte si společných bezpečnostní stojan nebo bezpečnostní systém pro zajištěný samotného jízdního kola. Obdobné zásady uplatňujte při ukládání kol na balkonech, ve sklepích a sklepních kójích. Nepodceňujte zabezpečení všech stavebních otvorů, zejména dveří a oken.
  • Poznamenejte si výrobní číslo bicyklu, barevné provedení, nápisy a vybavení.
  • Dojde-li přes veškerá bezpečnostní opatření ke krádeži jízdního kola, neprodleně ji ohlaste. Neváhejte použít linku 158, snížíte tím náskok pachatele a jeho šanci, že zůstane nevypátrán. Zdroj: Policie ČR