Konec vánočních dýchánků na Staromáku? Hřib navrhne změny ve vymáhání protikoronavirových opatření

Podle Hřiba je úlohou politiků jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření
 

Pražský primátor Zdeněk Hřib zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné efektivněji vymáhat mimořádná opatření spojená s epidemií koronaviru. Je to jeden ze závěrů, ke kterým došel po dnešním telefonátu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným.

Blatný se na twitteru pozastavoval nad množstvím lidí, kteří se v sobotu účastnili mikulášských oslav, zřejmě na Staroměstském náměstí. Primátora kritizoval v souvislosti s mikulášskými oslavami i premiér Andrej Babiš.

Babiš se na svém facebookovém profilu podivoval nad prodejem svařeného vína a langošů na Staroměstském náměstí. Podle vládních opatření se potraviny a nápoje zakoupené na trzích nesmějí konzumovat na místě. Premiér také uvedl, že hlavní město nezareagovalo na uvolnění opatření navýšením kapacity hromadné dopravy a "lidé jsou v tramvajích jak sardinky".

Informovanost obyvatel je prý nízká

Podle Hřiba v některých případech bude nutné zlepšit informování obyvatel. „Jde například o okénkový prodej, kdy nesmí docházet ke konzumaci přímo na místě, aby nevznikaly hloučky, jako tomu bylo mimo jiné i v sobotu a v neděli na Staroměstském náměstí,“ uvedl Hřib. Magistrátní odbor bezpečnosti, který vede správní řízení o přestupcích, bude podle něj dále komunikovat s hygienickou stanicí a s policií o konkrétních případech. „Do správního řízení politici magistrátu ze zákona nesmějí zasahovat,“ doplnil Hřib.

Primátor také poznamenal, že úlohou politiků je jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření, aby zajistili jejich respektování veřejností.

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstává v Praze třetí den na hodnotě 49 bodů, což je nejméně ze všech krajů. V žádném jiném regionu není pod hranicí 50. Nejvyšší je v Ústeckém kraji, kde má hodnotu 76. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 179 nakažených na každých 100 000 obyvatel. Největší nárůst v Česku za uplynulý týden byl zaznamenán na Havlíčkobrodsku, a to 555 případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Čtvrtý stupeň je zřejmě jen otázkou času

Blatný na twitteru napsal, že oslavy Mikuláše se povedly a všichni se dobře bavili. „Ale já mám strach. Stovky až tisíce lidí v jednu chvíli na jednom místě. Budu se ptát pražského primátora Zdeňka Hřiba i vedení pražské policie, jak situaci vyhodnotili oni,“ tvrdil.

Policisté v noci nezaznamenali vážnější problémy kvůli nedodržování vládních opatření proti šíření koronaviru. Na twitteru v pondělí ráno poděkovali provozovatelům restaurací a barů za respektování otvírací doby a návštěvníkům za ohleduplnost. Blatný už v pátek upozornil na to, že policisté v pátek večer zasahovali v mnoha provozovnách, které byly přes zákaz otevřené i po 22:00. V sobotu požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé podniků porušujících pravidla dostali pokuty v řádech milionů korun.

Česko se nyní nachází na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace podle Blatného hrozí, že podniky, které byly znovu otevřeny teprve ve čtvrtek, se budou muset zavřít. K dnešku se protiepidemické skóre zvýšilo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti.

KAM DÁL: Ječné zrno v oku hodně bolí: Jeho léčbu však zvládnete i doma.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru