Lidé mohou nyní posílat poštovní datové zprávy zadarmo. Schránku má přes milion lidí a firem

Není potřeba nikam chodit. Poštovní datová zpráva je nyní zdarma
Zobrazit fotogalerii (3)
25.03.2020 - 16:00  

Potřebujete poslat doporučený dopis a nechcete v této době stát dlouhé fronty na poště, lépe řečeno před poštou? Je tady nová možnost, která by měla platit po celou dobu nouzového stavu - zasílání poštovních datových zpráv zdarma pro všechny uživatele datových schránek. Nemáte datovou schránku? Ani to není v některých případech velký problém, jde zřídit i z domova.

Návštěvy úřadů, pošt a dalších institucí bychom měli co nejvíce omezovat. Nyní je možné posílat i poštovní datové zprávy zcela zdarma, zatímco v běžných případech jsou zpoplatněné.

Co je poštovní datová zpráva?

Datovou schránkou jsou její uživatelé zvyklí komunikovat hlavně s úřady. Často ale potřebujeme poslat i na jinou adresu dokument, u něhož je nutné v případě potřeby dokázat, že byl odeslán včas a v pořádku. Proto je tu poštovní datová zpráva. Poslat tak můžeme například fakturu, upomínku, smlouvu, objednávku… zkrátka dokumenty, které bychom jindy nesli na poštu a posílali jako doporučenou zásilku, a to i jinému příjemci, než jsou úřady.

Jak povolit odesílání a příjem poštovních datových zpráv?                                       - klikněte na Nastavení datové schránky
- rozbalte nabídku Informace o schránce
- klikněte na Kredit a doplňkové služby
- změňte nastavení na příjem a odesílání Poštovních datových zpráv. A je hotovo.

Kdy můžeme takovou zprávu zaslat?

Jedinou podmínkou je, aby i adresát měl zřízenou datovou schránku. Celkem se tato možnost v naší republice týká 665 000 firem, 195 000 podnikatelů a přibližně stejný počet dalších občanů. Další se ale mohou přidat i nyní, zřízení datové schránky není nic složitého.

Bez faktury, bez poplatku

„Stávající klienti, kteří mají s Českou poštou uzavřenou smlouvu, neobdrží za zprávy odeslané v období akce fakturu. Uživatelům, kteří poštovní datové zprávy hradí z kreditu, nebude po odeslání zprávy kredit snížen. Uživatelé, kteří nemají uzavřenou smlouvu ani nemají kredit v datové schránce, mohou poštovní datové zprávy také odesílat zdarma bez nutnosti jakékoliv aktivace služby,” uvádí na svých stránkách ministerstvo vnitra.

O způsobu, jak tuto službu jednoduše zprovoznit, informují webové stránky datoveschranky.info.

Nemáte datovou schránku?

Za určitých podmínek je možné zřídit si datovou schránku z pohodlí a nyní hlavně také z bezpečí svého domova. Je ale nutné mít aktivovanou eObčanku pro elektronickou komunikaci. Pokud ji máte, stačí na webu mojedatovaschranka.cz zvolit přihlášení pomocí tohoto dokladu a následně již jen vybrat typ datové schránky, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Zůstat doma se vyplatí

Každá možnost omezení nutnosti pobytu na místech, kde je možné očekávat větší koncentraci lidí, je dobré. Proto není zbytečné ani využívání datových schránek i tam, kde bychom jindy poslali “obyčejný” doporučený dopis. V tuto chvíli je to dokonce i levnější. 

KAM DÁL: Žijeme pandemií koronaviru a zapomínáme, že svět ovládají i jiné problémy.