Lyžování po francouzsku: Lyžaře nahoru vozí taxíky, vznikají zácpy jako v Paříži

Když necháte lyžařské areály otevřené, mohou se dít "velké" věci...
 

Lyžařské středisko Courchevel ve francouzských Alpách nyní zažívá nevídané scény - šňůry aut, která kvůli nejezdícím lanovkám dopravují lyžaře na vrchol. Taxíky, vozy jednotlivců a mikrobusy luxusních hotelů a lyžařských škol způsobují zácpy, napsal na svém webu deník Le Parisien.

„Člověk si připadá jako v Paříži během dopravní špičky,“ řekl listu jeden roztrpčený obyvatel francouzské metropole, který přijel na hory za čerstvým vzduchem.

Lyžařské středisko podle Le Parisien nechtělo ani v době koronavirových omezení přijít o klientelu, a tak nechalo pro automobilový provoz upravit jednu dvoukilometrovou modrou sjezdovku. Tento krok ale s ohledem na znečištění kritizují ekologové. „Na horách přitom lze podnikat spoustu dalších věcí - například běžkování, skialpinismus, výpravy na sněžnicích nebo jízdy se psím spřežením,“ uvedl Frédi Meignan, šéf sdružení na ochranu hor Mountain Wilderness.

Auta jsou plná lidí

Jeden z lyžařů, který vyjel během jediného dopoledne na vrchol třikrát, připustil, že "nekončící rej taxíků" přírodě nesvědčí. Poukázal také na možné riziko nákazy koronavirem, protože některá auta vozí hodně lidí. „Přijeli jsme sem ale na dovolenou na tři dny. Tak si to chceme užít,“ dodal.

Podle jedné z řidiček, která pracuje v místním turistickém průmyslu, je celá situace absurdní. „Není to zrovna obrázek hor, jaký bychom chtěli představit. Ale nemáme na výběr, musíme uspokojit zákazníky,“ řekla.

Vedení lyžařského střediska bez dalších podrobností uvedlo, že uhlíkovou stopu vzniklou současným provozem vykompenzuje.

KAM DÁL: Babiš s Landou zakládají tajemný řád. Velmistrem se stane Jiří Ovčáček.