Maláčová se zase chlubila něčím, čemu příliš nerozumí. Dostala slušný kartáč, tohle si za rámeček nedá

Maláčová opět dostala lekci, politická mračna se nad ní neúprosně stahují
  |   názor

Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by se zřejmě ještě ráda zapsala do historie nějakou zásadní informací. Zkusila si tedy přivlastnit zásluhy na klesající nezaměstnanosti a nezapomněla dodat, že svůj resort předává ve výborném stavu. Se zlou se však potázala. Pokolikáté už jí odborníci, ale i laici vysvětlili, že takhle tedy ne?

Podle dat Úřadu práce ČR bylo ke konci listopadu registrováno 245 549 uchazečů o zaměstnání. V průběhu uplynulého měsíce ubylo z registrace 6 140 osob. Za poslední rok se počet uchazečů o zaměstnání snížil o 28 977 osob. Díky tomu klesl podíl nezaměstnaných osob na úroveň 3,3 procenta.

To je fakt dobrá kondice?

Tolik čísla, která udělala Janě Maláčové evidentně velkou radost. „Nezaměstnanost opět klesla! Jsme na 3,3 procentech, tedy o půl procentního bodu méně než loni. V listopadu bylo 245 549 uchazečů o zaměstnání, tedy o 6 140 méně než v říjnu. Dlouhodobě jsme na špici celé EU a já díky rekordní zaměstnanosti předávám MPSV ve výborném stavu,“ napsala si na Twitter.

 

 

Píchla však do vosího hnízda. To nemůžete myslet vážně! Co předražené a nefunkční IT systémy? Co nezvládnutá důchodová reforma? Velká novela zákona o sociálních službách nula! Co záměr zrušení OSSZ v ČB? Co rozdělování odborů, abyste upíchla lidi okolo sebe? To je fakt dobrá kondice?“ odepsala jí například ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická, spoluzakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání OZP Lenka Kohoutová.

Nevyužíváme potenciál ekonomiky

Další lidé pak upozorňují na to, že nezaměstnanost sice kesla, ale to zároveň znamená problémy některých firem, protože vláda nezvládla imigrační politiku. Upozorňují také na to, že nízká nezaměstnanost je zaplacena vysokou inflací.

„Ke konci listopadu bylo na trhu práce k dispozici 344 840 volných pracovních míst, což výrazně převýšilo počet nezaměstnaných osob. Mnohá z volných míst jsou těžko obsaditelná českými pracovníky, protože jsou špatně finančně ohodnocená a vyžadují tvrdou manuální práci. Z tohoto důvodu by bylo vhodné tyto pozice obsadit zahraničními pracovníky z kulturně příbuzných zemí. Díky tomu bychom lépe využívali růstový potenciál naší ekonomiky,“ potvrdil Čtidoma.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Může přijít konec některých firem

Křeček také souhlasí s tím, že zejména menší firmy mohou mít zásadní potíže. „Nedostatek pracovních sil vytváří tlak na růst mezd. Přetrvávání této situace může likvidovat firmy s nízkou přidanou hodnotou, které si nebudou moci dovolit slušně odměňovat své zaměstnance.“

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo ke konci listopadu 73 463 uchazečů o zaměstnání. Jde o méně než třetinu ze všech uchazečů vedených v evidenci. Za jedenáct měsíců letošního roku bylo celkem vyplaceno 9,25 miliardy korun na podpory v nezaměstnanosti. To bylo o 0,41 miliardy korun méně než ve stejném období loňského roku.

KAM DÁL: Babiš v koncích: Komise řeší špatně zapracovanou směrnici, která ho odhalí jako vlastníka.