Na Stalinu musí zůstat volná plocha. Petici podepsaly tisíce lidí

Místo bývalého Stalinova pomníku na Letné dnes stojí Metronom
Foto: Facebook
Místo bývalého Stalinova pomníku na Letné dnes stojí Metronom

Online petici za zachování prostoru u bývalého Stalinova pomníku na Letné pro provozování skateboardingu a kulturních akcí od pondělí podepsalo přes 7 900 lidí. Iniciativa, která ji vytvořila, odmítá, aby na místě vznikla jakákoliv stálá instituce. V této souvislosti se mluví například o vytvoření Muzea paměti 20. století. 

reklama

Stavební úřad minulý týden nařídil uzavření lokality z důvodu havarijního stavu střechy pomníku. Hlavní město coby vlastník by do konce roku mělo předložit návrh, jak s pomníkem v budoucnu naloží. 

Petiční výbor, který tvoří mimo jiné DJ a producent Jakub Strach alias NobodyListen nebo skateboardista Petr Humpl, by považoval za nešťastné, kdyby se nadcházející nutné stavební zabezpečení prostoru zneužilo k tomu, aby se celé místo předělalo. "V minulosti již proběhlo mnoho developerských pokusů o uzavření této lokality a plánování výstavby velkých projektů uvnitř jednoho z největších pražských parků.

Zábava a odpočinek

Tento prostor si přes svůj totalitní původ sám našel svou funkci na kulturní a sportovní scéně. Lokalita pražského Stalina je celosvětově známá jako místo s jedním z nejhezčích výhledů na Prahu, jako místo pro zábavu i odpočinek a jako legendární místo pro skateboarding," uvedla iniciativa v petici, k níž se na internetu připojilo přes 7 900 lidí, dalších víc než 3 500 podepsalo anglickou verzi. Papírovou petici podle Stracha podepsalo v neděli, kdy se uskutečnilo na Letné za tímto účelem setkání, 1 500 lidí.

Pro a proti

Pro přeměnu podstavce bývalého pomníku v muzeum je například pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Nápadu není nakloněn starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě), podle kterého není letenský park na provoz, který by s vytvořením muzea vznikl, uzpůsoben. Pražský radní Jan Chabr (TOP 09) dříve řekl, že oprava pomníku by mohla zabrat až osm let.

Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl na konci roku 1962, když se rozšířila kritika Nikity Sergejeviče Chruščova vůči Stalinovi, zlikvidován.

reklama
#Stalin #rekonstrukce #plocha #Letná #muzeum

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.