Náctileté roztleskávačce amputovali obě nohy. Přesto si plní své sny, na které by mnozí z nás neměli

Roztleskávačka přišla o obě končetiny, ale nevzdala se. „Nemůžeme ovlivnit, co se stalo, ale můžeme ovlivnit náš přístup,“ vzkazuje.
 

V červenci 2020 zasáhla roztleskávačku Sarah Freiovou z amerického Utahu opilá řidička. Způsobila jí okamžitou paralýzu obou končetin. Sarah byla hospitalizovaná po dobu dvou měsíců, přetrpěla 20 operací. Nyní si plní své sny.

Když se v létě roku 2020 Sarah Freiová vracela z dovolené se svými kamarády, tak do nich při průjezdu velmi úzkou silnicí narazila opilá řidička. Freiová seděla na zadní sedačce auta. I přesto ji čelní náraz okamžitě paralyzoval od pasu dolů. Moment nárazu a ani to, co se dělo poté, si prý nepamatuje.

Jediné, na co si vzpomíná, jsou otázky, které se jí po amputaci honily hlavou. Bude ještě někdy moci řídit? Bude bez nohou schopná plavat? Bála se, že už pro ni nebude možné dělat nic z toho, co milovala.

Dva měsíce v nemocnici a 20 operací
Lékaři, kteří se jí po havárii snažili pomoci, zjistili, že se ani k jedné z jejích končetin nedostává přívod krve. Obě nohy mladé roztleskávačky tedy byli zdravotníci nuceni amputovat nad kolenem.

Sarah strávila dva měsíce na nemocničním lůžku. Celkově prodělala 20 operací. Lékaři ji ale přesvědčili o tom, že je bez nohou možné řídit, plavat a dělat spoustu dalších věcí, na které byla zvyklá. To jí pomohlo zůstat pozitivní. „Pamatuju si, jak jsem ležela v nemocnici a věděla, že to bude v pořádku, že to zvládnu,“ svěřila se na rádiu Newsbeat.

Musela se vše naučit znovu
Sarah se ve svých 17 letech musela naučit všechno znovu. Musela se znovu naučit si sednout, převalit se na posteli atd. „Ze začátku to bylo docela flustrující. Nebyla jsem schopná udělat ani ty nejjednodušší věci,“ podotkla Sarah. „Ale zvládla jsem to!“

Když se Sarah po týdnech v nemocničním pokoji konečně vrátila domů, zjistila, že následující den se koná poslední fotbalový zápas sezony. Tam se chystaly všechny roztleskávačky a Sarah se rozhodla, že se přidá. A opravdu tam vystoupila!

„Uvědomila jsem si, že sice nemůžu ovlivnit to, co se mi přihodilo, ale můžu ovlivnit, jak se k tomu postavím,“ dodala Sarah.

Po autonehodě se Sarah nejen vrátila k roztleskávání, ale i úspěšně absolvovala střední školu. Přes všechno, co se jí přihodilo, se snaží zůstat pozitivní a nevzdává se. Nyní plánuje studovat na univerzitě a splnit si svůj sen – být učitelkou.

Zdroj: BBC

KAM DÁLKonec s Alzheimerovou chorobou? Vědcům se poprvé povedlo zvrátit ztrátu paměti.