Naděje pro seniory: dříve narození dobře reagují na oxfordskou vakcínu

Nová oxfordská vakcína dává naději především seniorům
 

Senioři starší 55 let vykazují v testech silnou imunitní reakci na oxfordskou vakcínu proti koronaviru, kterou vyrábí společnost AstraZeneca. Vědci ve druhé fázi výzkumu testovali 560 dobrovolníků z nejohroženější věkové skupiny a výsledky jsou podle nich povzbudivé.

Británie si už objednala 100 milionů dávek oxfordské vakcíny, od Pfizer-BioNTech a Moderny chce koupit dalších 40, respektive pět milionů dávek, píše server BBC News.

Vyvolat imunitní reakci

Cílem vakcíny je vyvolat imunitní reakci a přinutit tělo k boji s virem bez ohledu na věk pacienta. U seniorů bývá všeobecně účinek vakcín slabší, ale britská studie prokázala, že oxfordská vakcína na koronavirus má obdobnou reakci u seniorů jako u dospělých od 18 do 55 let.

Třetí fáze testů

Třetí fáze testů, která začala na konci srpna, zkoumá, jak odolní jsou očkovaní jedinci proti covidu-19. Předběžné výsledky třetí fáze vědci zveřejní v nejbližších týdnech. Podle šéfa výzkumu Andrewa Pollarda ale ještě není možné s jistotou říct, že vakcína nemoc zastaví, píše agentura Reuters.

Pro nejohroženější lidi

„Zkusili jsme vytvořit vakcínu, která by mohla být distribuována kdekoliv. Potřebujeme ji dostat k lidem, jejichž životy jsou nejvíce ohrožené,“ uvedl podle agentury Reuters Andrew Pollard.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru