Chybí Národnímu týmu pro zvládnutí epidemie odborníci? Pravděpodobný šéf zdravotnictví Válek to odmítá

Vlastimil Válek vytočil svých chováním senátora Václava Lásku. Je celá kauza jen nafouknutá bublina?
  |   glosa

Pandemii nemoci covid-19 brzdí odborníci, jejich rozhodnutí mají být k dispozici politikům. Ti se jimi mohou, ale nemusí řídit. To je plán budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Zatím jsou známá pouze některá jména Národnímu týmu pro zvládnutí epidemie. Chybí mu odborníci z jiných profesí? Válek to odmítá.

Expertní skupina, která by se v budoucnu mohla transformovat v obdobu německého Kochova institutu. Apolitický tým "chytrých hlav", odborníků, kteří jsou znalí věci, doporučení tak mají velkou váhu. Jejich názory by pak měly vést k lepším rozhodnutím politiků a snížit dopady pandemie koronaviru.

Národní tým pro zvládnutí epidemie by se mohl stát jedním z velkých trumfů nastupujícího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Skvělá myšlenka, kterou už sice měla vláda Andreje Babiše, ale nikdy ji nedokázala realizovat.

Proč chybí další profese?

Jsou ale hned na začátku vidět slabiny? „Ani jeden sociolog, ani jeden ekonom, ani jeden psycholog, ani jeden právník. Jsme naprosto nepoučitelní. Pandemie je hlavně problém sociální, pak až lékařský. Lékařský problém je nemoc, ne dynamika ve společnosti,“ napsal si na Twitter bývalý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, vysokoškolský pedagog na Karlově univerzitě Josef Šlerka.

 

 

Přitom právě zmiňované profese jsou často doslova životně důležité. Navíc bez konzultace s psychology, právníky či sociology pak dochází k masivnímu nedodržování nařízení. Tomu je možné předejít pouze v případě, že je vše předem konzultováno s odborníky na danou problematiku. 

Vlastimil Válek ale odmítá, že by právě tito odborníci chyběli. „Tým profesora Chlíbka je biomedicínský,“ napsal Čtidoma.cz pravděpodobný ministr zdravotnictví. Právníky, sociology ani ekonomy však zatím nenabídl.

Jaká jsou další jména?

Do čela skupiny by se měl postavit ředitel České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který patří k předním expertům už současné vlády. Mezi ohlášené členy patří například epidemiolog Rastislav Maďar, ředitelka protiepidemického odboru HS hlavního města Prahy Martina Marešová, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK FN Motol Pavel Dřevínek a další.

KAM DÁL: Kolik zaplatíme za vánočního kapra a řízky? Ekonom vysvětluje, jaké potraviny zdraží ještě před Vánoci.


Hobby