Nehvizdy budou slavit povýšení na město. Již tuto neděli, otevřou i novou školu

Takto otevírali v Nehvizdech 1. etapu přístavby školy před rokem...
  |  

Nehvizdy, obec na východ od Prahy, bude tento víkend slavit. Připomene si totiž povýšení obce na město, ke kterému došlo již před 500 lety. Oslava se koná v neděli 30. srpna od 14 hodin, o tom, jak bude vypadat a v čem bylo povýšení pro obec důležité, jsme si povídali s radním Petrem Mückem.

Kdy přesně a za jakých okolností k povýšení na městys došlo?

Povýšení Nehvizd na město je vnímáno jako nejvýznamnější událost v historii obce - došlo k němu na základě žádosti Jaroslava z Šelmberka a král Vladislav II. povýšil dne 31. července 1515 Nehvizdy na městys. S tím získaly Nehvizdy právo pořádat pravidelné a výroční trhy. V roce 2006 pak na základě rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny byl titul městys Nehvizdům navrácen.

 

Nač se mohou lidé na oslavě těšit?

Oslavy se uskuteční v místech u nově otevírané základní školy v ul. Bedřicha Mouchy v Nehvizdech. K prohlídce budou otevřeny prostory školy, kde bude k vidění vybavení učeben, dílniček, ale třeba i kuchyněk. Nainstalována byla výstava dobových archiválií zahrnujících třeba kroniky nebo pečetidlo cechu kameníků. Slavnostní zahájení provede hejtman Středočeského kraje, starosta městysu a ředitel základní školy. Ředitel muzea Čelákovice a ředitel Státního oblastního archivu Praha -východ v Přemyšlení vystoupí později s přednáškou k tématu historie Nehvizd. Na programu je také otevřená debata se zastupiteli a zástupci organizací v Nehvizdech. Na závěr vystoupí hudební skupiny. Pro děti a nejen je, budou po celou dobu akce k dispozici výtvarné dílny, ukázka tradičních lidových řemesel, ukázka dobového dobytčího trhu, ukázka hasičské cisterny, projížďka kočárem taženým koňmi, kolotoč a občerstvení.

 

Co vše nabídne nová budova školy? V čem v životě obce otevření 2. stupně školy pomůže?

Nová budova školy zahrnující II. stupeň ZŠ je v historii celé obce převratná věc. Doposud bylo v obci školství pouze v rozmezí 1.- 5. ročníku ZŠ. Ve škole bude nová počítačová a jazyková třída, nová kuchyně, dílny atd. Přínosem pro navyšující se nehvizdskou populaci je také to, že děti z naší obce nebudou muset dojíždět do škol v okolních obcích, kde navíc došla kapacita. Obrovským pozitivem pak je skutečnost, že kolektivy a kamarádské vazby se nebudou po 5. ročníku odchodem „jinam“ přerušovat a děti si prohloubí také pocit sounáležitosti s  obcí, ve které navíc pro ně nabízíme řadu volnočasových aktivit ve spolupráci s TJ Sokol Nehvizdy a AFK Nehvizdy. Stejně tak se naše děti vyhnou některým sociálně patologickým jevům, se kterými se mohou setkat ve větších městech.

 

"Na pohodové odpoledne jsou všichni srdečně zváni. Máme co ukázat!" zve širokou veřejnost Petr Mück z Nehvizd.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru