Nemusí ho ani vlastní bratr. Kluk z děcáku jedním z nejvlivnějších lidí v Česku. Jak to Okamura dokázal?

Tomio Okamura si nese životem hluboká traumata z dětství. Není vyloučeno, že mohou i za jeho současnou rétoriku
  |   glosa

Na prostest kvůli nehorázným výrokům Tomia Okamury opustili ministři vlády Petra Fialy zasedání Sněmovny. Předseda SPD totiž vztáhl svou nemilosrdnou xenofobní rétoriku i na válečné uprchlíky z Ukrajiny a umanutě obstruoval jednání o hledání možností, jak jim co nejlépe nastavit pravidla pomoci. Kde se v Okamurovi vzala tak silná zloba vůči jiným lidem a proč jeho pohled na svět nemůže vystát ani jeho bratr Hayato? 

Šéf SPD dokáže v Poslanecké sněmovně vyvolávat vášně. Jeho vyhraněné názory proti migrantům z Afriky i arabských zemí, Romům a nyní i Ukrajincům občas vyrážejí dech ostatním politikům v lavicích. Jeho monolog plný zloby a strachu z lidí, kteří utekli před ruskou agresí, dosáhl ale takové hranice, že se ministři vlády zvedli a místnost na protest opustili. „Politické dno právě teď ve sněmovně v podání Tomia Okamury. Neuvěřitelná snůška lží, polopravd, překrucování, strašení, nenávisti...“ napsal na twitter ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Z popeláře poslancem

Proč se Okamura, sám národnostně komplikovaná osoba, tolik vyhraňuje proti jiným národům a etnikům? Co se mu stalo v životě tak strašného, že se s tím dodnes nevyrovnal? A proč si své mindráky léčí v politice, místo aby navštěvoval terapeuta, který by mu jistě s mnoha traumaty z dětství pomohl? S tím se před 14 lety svěřil v pořadu 13. komnata na České televizi

Do politiky vstoupil v roce 2012 získáním mandátu senátora. O rok později založil hnutí Úsvit přímé demokracie, které zatížily skandály ohledně financování. A tak si po roztržce ve vedení založil Tomio Okamura společně s kolegou Radimem Fialou stranu SPD (Svoboda a přímá demokracie). Té je dodnes předsedou a udržuje její popularitu kolem 10% hranice volitelů. Je také podnikatelem v cestovním ruchu, k čemuž se dostal po snaze uživit se v Česku jako učitel japonštiny. To ale zdaleka nebylo nejhorší zaměstnání, které kdy dělal. Ještě v Japonsku, kde se narodil a střídavě žil, si totiž vydělával i jako popelář a bufetář v kině. Ve složitější cestě za zářnou kariérou ale zlobu vůči celému světu nehledejme. 

Šikana v dětském domově

To musíme podle jeho vlastních slov dojít až do dětství, které rozhodně neprožíval malý Tomio na růžovém obláčku. S maminkou a dvěma bratry se přestěhoval z Japonska zpět do Čech, záhy však skončil v dětském domově, neboť maminka musela do léčebny a prarodiče se mohli starat pouze o jeho nejstaršího bratra Hayata. V pořadu 13. komnata na své dětství zavzpomínal: „Dětství bylo dost náročné. Měl jsem zásadní problémy, které mi vadily víc než dětský domov... Na pokoji nás spalo deset nebo patnáct. Počurával jsem se asi do 12 nebo 13 let... vyprávěl na kameru a připomněl, že byl také ostatními dětmi šikanován, protože byl hodně malý. 

Tehdy si asi rozhodně ani nepomyslel, že se z něj jednou stane jeden z nejvlivnějších lidí v Česku. Vždyť v poslanecké lavici usedá nepřetržitě od roku 2013, a byl dokonce i místopředsedou Sněmovny. Mnohokrát měla také jeho strana celkem silnou pozici při prohlasování některých zákonů. Do vlády se ale nikdy nedostal a jelikož na jeho voliče nyní cílí lovec Andrej Babiš, bude ho stát velké úsilí udržet si do příštích voleb svou dosavadní základnu. 

Bratrské usmíření ve Sněmovně? 

Zato poměrně v klidu může být jeho o pět let starší bratr Hayato. Ten byl k Tomiovi kvůli politické kariéře velmi kritický, ale nakonec s ním od podzimu 2021 usedá v posleneckém sále. Podařilo se mu oslovit voliče svým klidným a rozvážným vystupováním, smířlivými názory a možná i díky jasné vyhraněnosti vůči extrémismu svého mladšího bratra. Bratr Tomio se mnou už několik let nemluví, teď nás zvolení do sněmovny donutí se setkat. Necítím k němu nenávist, je ale důležité se proti jeho populistické politice razantně ozvat,“ uvedl ve videorozhovoru Hayato Okamura pro aktuálně.cz. V den prvního zasednutí do poslanecké lavice se vyjádřil k setkání s bratrem Tomioem i pro Blesk.cz: „...samozřejmě budu jedině rád, když mezi námi dojde k nějakému usmíření, a myslím si, že by to byl i dobrý vzkaz pro naši často bolestně rozdělenou společnost - to se týká i rodin, které jsou politicky rozdělené.“

Jestli spolu Tomio a Hayato Okamurovi občas poobědvají v kanýně nebo prohodí pár vět v chodbách Poslanecké sněmovny, není známo. Avšak s ohledem na to, jak mladší, ovšem v politice služebně starší bratr přitvrdil ve svém názoru na ostatní lidi, křesťansky smýšlející Hayato asi ze svých hranic lidskosti nijak neslevil. A tak zatímco je Tomia slyšet hodně a s každým vyřčeným slovem si rozšiřuje portfolio svých nepřátel, rozumný bratr s otevřeným srdcem patří do vládní strany (KDU-ČSL) a může v klidu pracovat třeba na pomoci těm, kteří utíkají před válkou. 

Zdroje: blesk.cz, aktuálně.cz, Česká televize, twitter.com

KAM DÁL: Babiš uštědřil Fialovi ostudný debakl, vláda do spacáků nezalezla ani na den.

Klíčová slova: