Nová středočeská hejtmanka Pecková: Ve středních Čechách je 90 ohnisek, situace se uklidňuje

Ve středních Čechách se situace uklidňuje
 

Ve středních Čechách je kolem 90 ohnisek nákazy covidem-19, většinou v sociálních zařízeních. Problematická situace je zejména v domově v Poděbradech na Nymbursku, řekla po prvním jednání nové rady kraje hejtmanka Petra Pecková (STAN). Situace s koronavirem v regionu se podle ní uklidňuje.

Hejtmanka uvedla, že 90 procent ohnisek je v sociálních zařízeních, některá jsou ve zdravotnických zařízeních a asi tři ve výrobních závodech. V regionu pomáhá 85 vojáků, z toho 32 jich zvládá práci zdravotníků v nemocnicích a zbytek pracuje jako pomocná síla v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních.

Senioři z Poděbrad jsou již v nemocnici

Radní pro sociální věci Martin Hrabánek (ODS) uvedl, že deset klientů z domova v Poděbradech již odvezla záchranná služba do nemocnic. Podle Peckové je záchranáři ve středu přepravili do Kolína, Nymburka a na pražské Vinohrady. Hodně nakažených je podle Hrabánka také v domově v Unhošti na Kladensku.

Pomáhá i zákaz vycházení

Aktuálně je v regionu 31 186 nakažených, s nemocí covid-19 zemřelo v kraji již 517 lidí. Záchranáři mají podle hejtmanky sice větší počet výjezdů k lidem s koronavirem, na druhou stranu jim ubylo výjezdů večer a v noci díky zákazu vycházení. Policie podle Peckové zaznamenala pokles kriminality.

Sešel se i krizový štáb

Situací kolem šíření epidemie se dnes zabýval i nový krizový štáb, jehož členy jsou kromě hejtmanky a dalších zástupců kraje ředitelé středočeské záchranné služby, policie, hasičů či hygienické stanice. Krizový štáb se bude scházet každých 14 dnů.

KAM DÁL: Pád ze tří kilometrů, červi v ráně a nekonečná pouť řekou deštného pralesa. Juliane Koepcke přežila vlastní smrt.