Novou hejtmankou ve středních Čechách je Petra Pecková, náměstky jsou Kupka, Michalik a Snížek

Hejtmankou ve středních Čechách je opět žena - tentokrát Petra Pecková ze STANu
 

Středočeští zastupitelé v pondělí 16. listopadu zvolili jedenáctičlennou krajskou radu. Po čtyřech křeslech má hnutí STAN a ODS, Piráti mají dvě místa, Spojenci jedno. Náměstky nově zvolené hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou Martin Kupka (ODS), Věslav Michalik (STAN) a Jiří Snížek (Piráti). Statutárním zástupcem je Kupka.

Radním pro veřejnou dopravu se stal Petr Borecký (STAN). Finance, dotace a inovace bude řídit předseda krajské organizace STAN Věslav Michalik, vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Regionální rozvoj pro Piráty

Lídr Pirátů Snížek bude mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů je životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stal lídr Spojenců a TOP 09 Jan Jakob.

 

Sestavit rozpočet

„To, co nás čeká asi jako nejtěžší úkol, je připravit rozpočet na příští rok s gigantickým výpadkem na příjmové straně, zhruba 1,7 miliardy oproti roku 2019. Musíme najít prostředky k tomu, abychom dokončili investice, které jsou v běhu nebo na které máme jako kraj zajištěné financování z jiných zdrojů,“ řekl při své řeči před zvolením náměstkem Michalik. Podle něj jde o praktický, nikoli politický úkol.

ANO kritizuje souběh funkcí

Až na Kupku budou všichni členové rady uvolnění pro svou funkci, Kupka bude neuvolněným náměstkem, je zároveň starostou Líbeznic u Prahy a poslancem. Opoziční ANO dnes na tiskové konferenci kritizovalo souběh funkcí u členů nové krajské rady. Bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) například uvedla, že se sama vzdala mandátu poslankyně. „Doufám, že k tomu přistoupí stejným způsobem,“ řekla Jermanová.

Velká koalice

STAN budou ve středních Čechách vládnout v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Nová koalice se opírá o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jediným opozičním uskupením.

Bez protikandidáta

Pecková neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy celá koalice. ANO se zdrželo hlasování. Pecková popřála své předchůdkyni, aby se jí v dalším osobním a pracovním životě dařilo a aby se uklidnily všechny emoce, a předala jí malý dárek - kytici, kterou Jermanová převzala.

Pecková se bude učit

Při své práci chce Pecková čerpat ze zkušeností z privátní firmy, soukromého podnikání a především z desetiletých zkušeností práce komunální političky. „Ale hlavně se budu učit, hlavně budu čerpat inspiraci v jiných krajích a hlavně budete mohou velkou inspirací vy,“ řekla zastupitelům.

KAM DÁL: Kariéru Elišky Junkové ukončila tragédie. Smrt jejího manžela udělala ze závodnice novinářku