Ojetiny vládnou trhu s auty. Jejich prodej v Česku radikálně stoupá

Ojeté automobily vládnou České republice
Foto: iRozhlas
Ojeté automobily vládnou České republice

V Česku se loni prodala ojetá auta za 174 miliard korun, což je o 14 procent více než v předchozím roce. Celkový počet prodaných nebo dovezených ojetin se zvýšil o 15 000 na 765 000 vozů. 

reklama

Průměrná cena prodávaných vozů z druhé ruky se meziročně zvýšila o 26 000 na 228 000 korun. Přestože cena stále roste, neboť lidé začali po krizi preferovat novější či lépe vybavená auta a jsou ochotni za ně více zaplatit, český vozový park stále stárne. Průměrné stáří vozu registrovaného v českém registru silničních vozidel se v letošním prvním pololetí navýšilo na 14,82 roku. Před sedmi lety bylo o skoro dva roky nižší.

Stočený tachometr má zhruba třetina prodávaných ojetých aut. Takové auto je pro kupujícího v průměru o 20 procent dražší, než kolik by mělo stát v případě, že by stočený tachometr nemělo.

Přetáčení tachometrů

V podobné výši pak čekají nového majitele výdaje za opravy a údržbu v následujících letech, které jsou spojeny s vyšším nájezdem kilometrů. Nejtěžší je odhalit stočený tachometr u aut z dovozu. Objem podvodů kvůli přetáčení tachometrů přitom dosahuje deset miliard korun ročně.

Více než polovina dovážených ojetých osobních aut je starší deseti let. Přitom každé páté dovezené vozidlo do 11 let stáří prodělalo škodní událost, o níž jeho český majitel pravděpodobně ani neví. U starších vozů lze očekávat poškození ještě častější.

Objem prodaných ojetých aut je proti novým zhruba třikrát vyšší. Prodej nových vozů loni poklesl o 3,7 procenta na 261 437 vozů.

reklama
#zpráva #automobilismus #trh #obchod #prodej #automobil

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.