V Ondřejově můžete sledovat úplné zatmění měsíce

Další zatmění měsíce bude možné pozorovat až za tři roky!
  |  

Zatmění měsíce není sice takovou raritou jako zatmění slunce, ale přesto jde o zajímavou událost. Sledovat ho můžete již toto pondělí 28. září v ondřejovské hvězdárně. 

Další zatmění až za tři roky

Pokud si chcete užít tento neobyčejný úkaz, musíte si přivstat, nebo nejít vůbec spát. Zatmění se bude totiž v Astronomickém ústavu Akademie věd pozorovat od 4 do 7 hodin ráno. Úkaz bude v Česku pozorovatelný takřka v celém průběhu a fáze úplného zatmění potrvá 1 hodinu 12 minut.  Vše začne zhruba deset minut před třetí. Měsíc na levém horním okraji potmavne při sílící polostínové fázi zatmění. Částečné zatmění začíná o 17 minut později. Měsíc bude přibližně hodinu pozvolna vstupovat do zemského stínu a úplného zatmění se přihlížející mohou dočkat ve 4:11.  Úplné zatmění končí v 5:23 SELČ při výšce Měsíce kolem 15° nad obzorem

 

Uvidíte i superúplněk

Vidět je možné i takzvaný superúplněk, a to ve 3 hodiny a 17 minut, kdy projde Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 356 876 km. Oproti nejmenšímu úplňku je „superúplňek“ na nebi úhlově o přibližně 15 % větší. Pozorování zatmění v ondřejovské hvězdárně je zdarma. 

 

Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy měsíční kotouč je zastíněn planetou Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Měsíc se ve stínu Země pohybuje rychlostí přibližně 1 km/s, a zatmění tak může trvat až 107 minut. Jde o běžněji pozorovatelný jev než zatmění Slunce, kdy dochází k zastínění části zemského povrchu Měsícem. Zatmění Měsíce nastává přibližně dvakrát až třikrát do roka.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru