Ferjenčík pálí do vlastních koaličních řad, tohle Fiala nechce. Jste magor, vzkazuje Pirátovi bývalý premiér

Premiér Petr Fiala pochopil, že prezident Zeman k lidem v těžké době nepromluví. A tak si vzal "mimořádné slovo"
  |   glosa

Na post ministra průmyslu a obchodu se horečně shání nová tvář. Věslav Michalik včas nevysvětlil svoji podnikatelskou minulost a funkce se raději vzdal dřív, než do horkého křesla vůbec usedl. Prý pro dobro strany. Budiž. Možná to ale není poslední jméno, které muselo "z kola ven". A do toho všeho zase ten Topolánek...

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan aby si pořídil prášky na nervy. Po úspěšných volbách mu do budoucnosti začali "házet vidle" Piráti. Když konečně muži a ženy vyznávající černou vlajku na bílém pozadí v táhnoucím se vnitrostranickém referendu kývli na vstup do vlády, přišla další rána. Potenciální ministr průmyslu a obchodu byznysmen Michalik doplatil na neschopnost předvídat dění na mediální scéně. Skončil dřív, než začal.

Jak to bude s Blažkem?

Jednu výhodu to ale má. Rakušan snad z bojů a bojůvek odejde natolik zocelen, že bude moci utrousit nějakou tu radu směrem k budoucímu premiérovi. Také na Petra Fialu se totiž možná valí hromada starostí

V podobě Michalika totiž nemusí jít o posledního člena nastupujícího kabinetu, který bude muset vysvětlovat. „Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády, jsem rád, je potřeba zvednout laťku. Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze stoka ho vyšetřuje policie,“ napsal na Twitter Mikuláš Ferjenčík.

 

Spojka na Hrad

Faktem je, že pan Blažek, který už byl ministrem spravedlnosti mezi 3. červencem 2012 a 10. červencem 2013 ve vládě Petra Nečase, by pro Fialu nebyl špatný. Je známý svými konexemi na Hrad. Nakonec, byl to právě on, kdo předsedu ODS doprovodil za Milošem Zeman letos v září. Ustojí ale tlaky, které přijdou, tím spíš po konci Věslava Michalika?

Například bývalý premiér Mirek Topolánek má ale o nařčení, které prezentoval Mikuláš Ferjenčík, naprosto jasno. „Vždycky jsem si o Vás myslel, že jste magor. Jsem rád, že na tomto svém tušení nemusím nic měnit.“

 

Pro Petra Fialu ale nemusí být Blažek jediným zádrhelem na cestě k sestavení vlády "čistých". Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura v minulosti lhal o majetkové situaci ve firmě Ekson. Podle Aktuálně.cz v ní měl podíl ještě v době, kdy byl primátorem Opavy.

KAM DÁL: Máme přijmout euro, nebo je to cesta ke zdražování? Europoslanec Peksa vysvětluje, co se stane po vstupu do eurozóny.