Rodiny nemají na výběr, roste počet pracujících dětí. Celkové číslo překvapilo i zkušené odborníky

Počet pracujících dětí se v pandemii rapidně zvýšil. Hrozí nárůst o dalších 9 milionů
 

Covid způsobil raketový nárůst dětské práce. V důsledku pandemických opatření vyšplhal počet pracujících dětí na 160 milionů. Aktuální sociální a ekonomická situace nedává mnohým rodinám na výběr. Situace je nejhorší za posledních 20 let.

Pandemie mimo jiné sociální a ekonomické problémy způsobila i obrovský celosvětový nárůst dětské práce. Dne 12. června je světový den proti dětské práci a jak ho lépe oslavit než fakty.

Poprvé za posledních 20 let se počet dětí nucených k práci zvýšil na 160 milionů – celosvětově. Za poslední 4 roky toto číslo narostlo o neuvěřitelných 8,4 milionu.

 

Konec pokroku

Výkonná ředitelka dětského fondu UNICEF Henrietta Fore apeluje na vlády, aby upřednostnily investice do projektů, které mohou děti dostat z práce zase zpátky do škol. Také zdůrazňuje důležitost programů, „které mohou pomoci rodinám zabránit takto extrémnímu řešení“.

V průběhu posledních 20 let se iniciativa proti dětské práci každým rokem nějakým způsobem posouvala kupředu. Nyní v době pandemie ale poprvé za uplynulá dvě desetiletí stagnuje. Klesající trend dětské pracovní síly začíná opět narůstat.

 

Většině pracujících dětí není víc než 11

Více než polovina pracujících dětí se pohybuje nezi 5 až 11 lety. Dále nápadně vzrostl počet dětí mezi 5 a 17 lety, které vykonávají nebezpečnou práci a hazardují tak s vlastním životem. Jejich počet vzrostl od roku 2016 z 6,5 milionu na 79 milionů.

Nové odhady počtu pracujících dětí jsou pro nás budíčkem. Nemůžeme jen tak nečinně přihlížet, zatímco je celá nová generace dětí v ohrožení,“ uvedl generální ředitel Mezinárodní pracovní orgnizace (ILO) Guy Ryder.

 

Krize

V subsaharské Africe vedl populační růst k opakující se krizi. Extrémní chudoba a nedostatečné sociální zabezpečení neumožňují lidem v této oblasti dostat situaci pod kontrolu. Za poslední čtyři roky bylo z tohoto důvodu donuceno k práci 16,6 milionu dětí.

Covid také mimo jiné velmi ohrožuje veškerý pokrok, kterého bylo v rámci hnutí proti dětské práci dosaženo v Asii, Tichomoří, Latinské Americe a Karibiku. Odhaduje se, že koncem roku 2022 počet pracujících dětí může kvůli pandemii a jejím důsledkům narůst o dalších 9 milionů.

Přidaný ekonomický šok v oblastech s už tak nestabilní ekonomickou situací a zavírání škol způsobené pandemickými opatřeními situaci několikanásobně zhoršilo. Děti, které byly už dříve nuceny k práci, nyní s velkou pravděpodobností pracují delší denní dobu a za celkově zhoršených podmínek. Ztráta zaměstnání nutí mnoho rodin tlačit své děti k těm nejhorším formám dětské práce.

Mezinárodní organizace ILO a UNICEF volají po odpovídajícím sociálním zabezpečení, včetně příspěvků na děti a zvýšené výdaje spojené s jejich kvalitním vzděláváním a návratem zpět do škol.

Zdroj: UN News

 

KAM DÁL: Zatočte s úzkostí a stresem: Jednoduchá dechová cvičení, která do minuty zajistí pohodu


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru