Podezřelá zakázka na Praze 6. Odvolání starosty se nepodařilo

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář má velký důvod k obavám o svoji bezpečnost
 

Zastupitelstvu Prahy 6 se nepodařilo zařadit do programu projednání kontroverzní zakázky na právní posudky. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) je podezírán, že posudky za více jak čtvrt milionu korun zadal účelově svému spolužákovi ze školy a mnoho pasáží v dokumentu je opsaných. Starosta se brání, že se na veřejnost dostala jen pracovní verze. 

Piráti kvůli dvěma údajným plagiátům požadovali odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Starosta to označil za absurdní. Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Petr Píša (Strana zelených) řekl, že podle šetření výboru jsou mnohé pasáže posudků opsané. Starosta Kolář je nyní kvůli výhrůžkám spojeným s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva pod policejní ochranou, zasedání zastupitelstva se však osobně zúčastnil.

Posudky pro radnici vypracoval za 340 000 korun někdejší starostův spolužák Petr Kubíček. Podle starosty Kubíček po zveřejnění kauzy v médiích peníze za posudky vrátil.

Právní posudky od Kubíčkovy advokátní kanceláře se týkaly účasti a postavení obce ve správních řízeních a měly Praze 6 pomoci například efektivněji vést stavební řízení a řešit vyvlastnění. Podle serveru Aktuálně.cz jde o plagiáty poskládané z veřejně dostupných dokumentů bez uvedení zdrojů.

Jeho známý? 

Starosta Kolář zjištění kontrolního výboru přednesené na zasedání zastupitelstva označil za překvapující. O výsledcích šetření výboru prý nevěděl. Zároveň uvedl, že právní text nemůže být posuzován podle pravidel pro vysokoškolské práce a posudky nelze považovat za plagiáty. Odmítl, že by Kubíčkovi zadal práci proto, že je jeho známý.

Na sociálních sítích uvedl, že Piráti kritizovali pracovní verze dokumentu. „Z radnice někdo vynesl pracovní materiály a začal psát kauzu. Noviny to otiskly, odvolávaly se na pracovní verzi dokumentu, kde skutečně citace nebyly. Nikoho ale už nikdy nenapadlo podívat se na tu verzi stanoviska, za kterou se zaplatilo," uvedl starosta.

Bod o projednání zakázky na posudky se Pirátům nepodařilo prosadit na program jednání zastupitelstva jako samostatný bod. Pro zařazení hlasovalo 14 zastupitelů městské části. Zastupitelstvo má 45 členů a Piráti mají devět hlasů. Koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN, která disponuje 27 hlasy, se dnes hlasování zdržela.

Z 58 stran čistého textu jednoho ze zmíněných posudků, tedy bez hlavičky či uvedení obsahu, čítá podle Aktuálně.cz původní autorský text jen sedm stránek. Zbytek dokumentu tvoří dlouhé doslovně převzaté pasáže, u nichž advokát Kubíček neuvedl zdroj, napsal server. Druhý posudek má 33 stran, z nichž původních je podle Aktuálně.cz osm stran.

KAM DÁL: Ruský velvyslanec: Nezodpovědné kroky komunálních úředníků v ČR budí nedůvěru