Potvrzeno: Zánětlivé onemocnění u dětí souvisí s koronavirem

Spojitost mezi oběma chorobami chce zkoumat také WHO
16.05.2020 - 18:00  

Zvýšený výskyt zánětlivého onemocnění u dětí srovnávaného se vzácnou Kawasakiho nemocí nejspíše souvisí s prodělanou infekcí koronavirem. Zjistili to italští vědci, kteří své závěry publikovali v britském odborném periodiku The Lancet. Lékaři dosud o spojitosti mezi zánětlivým syndromem, který byl v posledních týdnech v mnoha zemích diagnostikován stovkám dětí, a chorobou covid-19 pouze spekulovali.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že WHO bude zkoumat možnou souvislost mezi covidem-19 a Kawasakiho chorobou. Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zaznamenali lékaři nejen v Itálii, ale také v Británii, USA či Francii. Její průběh přirovnávají ke Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, či k syndromu toxického šoku. Kawasakiho nemoc se normálně vyskytuje zhruba u jednoho z 10 000 dětí, v poslední době se ale jí podobné zánětlivé onemocnění objevuje mnohem častěji.

Po spekulacích první důkazy

Italští vědci poprvé přišli s důkazem, že důvodem častějšího výskytu může být právě koronavirová pandemie. U dětí v oblasti Bergama, které se se záněty v posledních týdnech léčily, se totiž prodělaná nákaza covidem-19 prokázala v osmi z deseti případů. Podle odborníků ale zřejmě byly nakažené i zbylé dvě děti, jen to neukázaly nedostatečně spolehlivé testy.

Míra výskytu nového onemocnění, které lékaři dočasně nazvali zkratkou PIMS-TS (Zánětlivý pediatrický multisystémový syndrom spojovaný s virem SARS-CoV-2), se v Bergamu za poslední měsíc zvýšila třicetkrát. I tak jde ale dál o vzácnou komplikaci, kterou prodělá jen zhruba jedno z tisíce nakažených dětí.

„Naše studie přináší první jasný důkaz spojitosti mezi nákazou virem SARS-CoV-2 a tímto zánětlivým stavem,“ vysvětlil deníku The Guardian Lorenzo D’Antiga, primář dětského oddělení nemocnice v Bergamu, který se na studii podílel.

První oběť z Francie

Spojitost mezi oběma chorobami chce zkoumat také WHO. „Počáteční hypotézy naznačují, že tento syndrom by mohl souviset s covidem-19... Vyzýváme všechny praktické lékaře na světě, aby spolupracovali se svými národními úřady a s WHO, abychom byli bdělí a lépe rozuměli tomuto syndromu u dětí,“ potvrdil v Ženevě generální ředitel zdravotnické organizace Tedros.

Mezi příznaky zánětlivé choroby patří vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem. Většina nemocných na léčbu dobře reaguje, fatální komplikace jsou vzácné.

V americkém státě New York už na zánětlivé onemocnění zemřely dvě děti a jeden mladý pacient, v Londýně za podobných okolností umřel čtrnáctiletý pacient. První úmrtí na nemoc přirovnávanou ke Kawasakiho chorobě dnes ohlásila i Francie, kde v Marseille zemřel devítiletý chlapec. Celkem ve Francii dosud napočítali 125 nemocných s tímto syndromem.

KAM DÁL: Na babské rady zapomeňte. Pigmentové skvrny je třeba řešit hned a správně.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru