Premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Tomio Okamura a ministr zahraničí Vojtěch Filip? Z toho mrazí, říká Martin Baxa

Vysokoškolské vzdělání získal Martin Baxa na Masarykově univerzitě v Brně, kde získal titul Mgr. v mezifakultním oboru učitelství dějepisu a zeměpisu pro střední školy
  |   rozhovor

Otočí se po volbách kormidlem a Česká republika změní směr od politiky premiéra Andreje Babiše, nebo vše zůstane ve starých kolejích? Místopředseda ODS Martin Baxa říká, že prezident Miloš Zeman bude v každém případě hledat kličky a ohýbat ústavu, aby pomohl kamarádům.

Jednou z velmi odvážných teorií je povolební spojení ANO s ODS. Přiživovat by to mohl i fakt, že místopředseda strany s modrým ptákem ve znaku Alexandr Vondra takovou kooperaci nedávno pro Novinky.cz nevyloučil pod podmínkou, že u toho nebude Andrej Babiš. Již dříve se podobně vyjádřil i jihočeský hejtman Martin Kuba a někteří další.

Možné třenice uvnitř koalice?

Má to ale několik háčků, či spíše velkých háků. Je možné, že ODS by u koaličních partnerů narazila, což vyjádřila svým tweetem třeba i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. To je však asi to nejmenší, co by ODS mělo trápit.

 

Mnohem horší by bylo, že by se strana velmi pravděpodobně spoluprací s ANO totálně znemožnila a definitivně přišla o důvěru lidí, kterou si horko těžko získávala zpět po průšvizích z minulosti. Je Petr Fiala je dostatečně silný lídr na to, aby si na vlastním písečku udělal pořádek?

Místopředsedy ODS Martina Baxy jsme se zeptali nejen na to, co se bezprostředně po volbách může dít.

 

První volební den je už zítra, spíte dobře?
Spím. Doba kampaně je vždy hodně náročná, takže po celodenním nasazení usnu vždy docela rychle.

Mluví se o nich jako možná o nejdůležitějších v historii samostatné České republiky, souhlasíte s tím?
Posledních osm let Česká republika zaspala. Vláda levice a populistů dbala jen na osobní zájmy majitele holdingu a rozhazovala peníze, které si stále půjčuje od budoucích generací. Nemůžeme si dovolit promeškat další čtyři roky, protože by to znamenalo další zaostávání v modernizaci našeho státu. Z představy, že v budoucí vládě zasedne vedle Andreje Babiše jako ministr vnitra Tomio Okamura a jako ministr zahraničí třeba Vojtěch Filip, chodí mráz po zádech. Ze všech těchto důvodů půjde v pátek a v sobotu o historické volby, které naši vlast nasměrují jedním ze dvou zcela odlišných směrů. Já věřím, že zvítězí varianta svobody a normální politiky.  

Martin Baxa
- od ledna 2018 místopředseda ODS
- od října 2017 poslanec
- v letech 2010-2014 primátor Plzně, znovu od listopadu 2018
- od roku 2004 zastupitel Plzeňského kraje (2016-2018 také náměstek hejtmana)

Pokud hnutí ANO vyhraje volby a dostane možnost sestavovat vládu, co se podle vás bude dít?
Když bude mít ANO sněmovní většinu s SPD a případně komunisty, sestaví s nimi vládu, jejíž politika obrátí tuto zemi naruby. Když naopak bude ve sněmovně většina složená z dnešní opozice, bude premiér Babiš prodlužovat za pomoci prezidenta maximálně své setrvání ve Strakově akademii. Nakonec ale bude muset stejně odejít do opoziční lavice.

A když vyhraje koalice SPOLU, myslíte si, že Miloš Zeman pověří pana Fialu, aby se pokusil sestavit vládu?
Obávám se, že prezident Zeman bude jako obvykle hledat kličky a ohýbat ústavu, aby pomohl svým politickým kamarádům. Ale pokud vyhrajeme, nepochybuji, že po všech jmenovacích peripetiích nakonec stane Petr Fiala v čele vlády.

Kdyby se tak opravdu stalo, měl byste v takové vládě nějaké ambice?
Věnoval jsem se posledních několik let v celostátní politice oblasti školství a kultury. To jsou oblasti, v nichž bych dokázal nabídnout své nasazení na úrovni sněmovní a případně i exekutivní. Každopádně se ale neprobouzím a neusínám s ministerskými ambicemi. Jde mi o modernizaci školství a rozkvět kultury a tomu chci pomoci, ať už budu působit v Plzni nebo na celostátní úrovni.

S kým si dokážete představit, že bude koalice SPOLU po volbách spolupracovat?
Jsem jednoznačným zastáncem vlády, která vznikne spojením dvou současných opozičních koalic. Koalice Spolu v ní bude hlídat, aby přicházející změna nebyla revoluční a neobrátila svět naruby.

Vy jste původně učitel, dnes řešíte hlavně ekonomiku. Rozumíte jí?
Jsem sedmým rokem primátorem čtvrtého největšího města v zemi a v nejužším vedení Plzně pracuji ještě o čtyři roky déle. Když se na to podívám ekonomicky, je Plzeň jednou z největších firem v České republice, takže nějaké ekonomické a manažerské zkušenosti snad už mám.

Příjmení Baxa je známé. Někdejší pražský primátor Josef Baxa ani dnešní soudce Karel Baxa však s místopředsedou ODS nijak příbuzní nejsou. „S oběma pány mě pojí pouze shoda jmen. I když se mě často někdo ptá, zda Prahu a Plzeň spojují primátoři z jedné rodiny... “

Když už jsme u školy, co je vaší "politickou školou"?
"Vyučil" jsem se v plzeňské komunální politice. Mé první politické angažmá bylo členství v zastupitelstvu města Plzně v letech 2002-2006. Tady jsem doma doslovně i politicky. Komunální politika je z různých politických úrovní nejblíže lidem, vyžaduje konkrétní výsledky, takže to je, myslím, nejlepší příprava na celostátní politickou arénu.

Kam vlastně směřujete, co je vaším politickým cílem nebo snem? Ne, že by například funkce poslance či primátora Plzně byly málo...
Moje politické sny nejsou spojeny s nějakými konkrétními funkcemi. Mým snem je spíš fungující moderní školství, kde se děti nemusí tolik biflovat, ale mají opravdu pevné základy svých znalostí, ať už z klasických předmětů, tak z finanční či mediální gramotnosti, aby nenaletěly ekonomickým či politickým "šmejdům".

KAM DÁL: Vít Rakušan exkluzivně: S kým vládnout po volbách a s kým ne? Kde brát peníze, na jaký post se připravuje a co si myslí o Babišovi?


Zdraví a styl

Osobnosti