Psi jsou schopni detekovat covid lépe než PCR testy

Psi jsou schopni detekovat covid z potu, moči nebo slin
 

PCR testy nejsou nic proti psům! Čtyřnozí tvorové si totiž podle výsledků experimentů v detekci nemoci covid-19 vedou mnohem lépe. Ovšem zatím se nezdá, že by vás v nemocnici očichával pes a mohli jste si to pak zapsat do covidpasů. Experti jsou zdrženliví, vládní nařízení se zřejmě jen tak měnit nebudou.

Psi jsou skvělým nástrojem pro detekci covidu. Potvrzují to mnohé laboratorní výzkumy. Psi se už začali používat místo klasických covid testů na letištích v několika zemích a na určitých událostech v USA, například na basketbalovém utkání Miami Heat.

 

Stále je ale potřeba více informací

 

Experti ale tvrdí, že k tomu, aby si byli jisti bezchybnou detekcí virusu pomocí psů, je stále potřeba více informací.

Nejsou tu pro ně žádné národní standardy,“ řekla Cynthia M. Ottová, ředitelka centra pro pracovní psy Penn Vet na fakultě veterinárního lékařství na univerzitě v Pensylvánii.

Určité oficiální pokyny a standardy existují zatím pouze pro psy hledající drogy, bomby a pro záchranné psy. Tito psi tak mohou získat i oficiální osvědčení k výkonu dané činnosti, psi pomáhající v lékařství nikoliv.

Prvním a nejdůležitějším krokem k detekci virusu prostřednictvím psů je kontrola kvality. Detekce pro lékařské účely je pro ně o něco náročnější než klasická detekce drog či výbušnin. Podle Dr. Ottové pes pracující na letišti rozeznává pokaždé ten samý pach v tom stejném prostředí. U psů detekujících covid tomu tak ale není, je proto potřeba jejich trénink náležitě uzpůsobit.

 

Pachy se u každého člověka liší

 

Výzkumníci vědí, že psi dokáží rozeznat pot, sliny nebo moč infikovaného člověka. Nejsou si ale jistí, jaké chemikálie psi přesně identifikují. Navíc pachy, podle kterých musí nakažené rozeznat, se u každého člověka liší. Psi detekující covid tedy musí být nutně vycvičeni na různých lidech a nestačí jim k tréninku pouze jeden a ten samý vzorek, jako je tomu u hledání drog nebo výbušnin.

Každý máme jiný původ, jiný věk, jinak se stravujeme a to vše způsobuje, že se naše pachy liší,“ podotýká Dr. Ottová.

Symptomy mnoha nemocí jsou podobné jako ty při covidu. Pokud by si psi spojili pach, který mají najít, s horečkou nebo pneumonií, nebyla by jejich detekce efektivní. V tréninku jsou proto zahrnuti i lidé, kteří jsou negativní, ale mají některé ze symptomů nemoci. Psi se tak naučí rozeznat ty pachy, na kterých při určení pozitivních subjektů skutečně záleží.

 

Cesta bude ještě dlouhá

 

Porovnání výsledků tréninku ukázalo, že psi si v rozeznání nakažených vedou mnohem lépe než PCR testy. Tyto výsledky jsou ale zatím pouze součástí experimentu.

Výzkum potvrzující přesnost detekce covidu pomocí psů zatím nebyl publikován. Pokud tedy vláda bude chtít oficiálně povolit detekci covidu pomocí psů, musí pro ně nastavit určité standardy. Musí tu být jasný ofociální návod na to, jakým způsobem psi trénovat a jak přesně vyhodnocovat jejich výkony.

 

Zdroj: New York Times

 

KAM DÁL: Pomůže topinkovač s péčí o nemocnou maminku? Kontrola rodičů pomocí domácích spotřebičů vůbec není absurdní.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru