Rusko pozastavilo očkování proti koronaviru, došla totiž vakcína

Ruské úřady mluvily o výrobě 30 milionů dávek vakcín, teď už hovoří jen o 2
Foto: Pixabay
Ruské úřady mluvily o výrobě 30 milionů dávek vakcín, teď už hovoří jen o 2

V Rusku dočasně pozastavili očkování nových dobrovolníků vakcínou proti koronaviru. Důvodem je podle ní obrovský zájem lidí a nedostatek preparátu. Prezident Vladimir Putin se nechal slyšet, že země řeší, jak zvýšit produkci očkovací látky známé pod jménem Sputnik V. Šéf Kremlu však prý stále doufá, že hromadné očkování začne do konce roku.

reklama

Podle informací agentury Reuters muselo přerušit očkování dobrovolníků osm z 25 moskevských klinik, které se podílejí na klinickém testování této vakcíny. Došla jim totiž očkovací látka. „Souvisí to s faktem, že je o vakcínu obrovský zájem a neprodukují jí dostatek, aby se to stíhalo,“ řekl agentuře zástupce výzkumné organizace Crocus Medical, která se společně s ruským ministerstvem zdravotnictví na testování podílí. Očkování nových dobrovolníků by mělo znovu začít zřejmě kolem 10. listopadu.

Vakcína a placebo

Vakcína Sputnik V, vyvinutá moskevským ústavem epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, je první vakcínou proti koronaviru, kterou Rusko schválilo. Očkovací látka pojmenovaná po slavné ruské družici je nyní v postregistrační fázi klinického testování, jíž se zúčastní 40 000 lidí, přičemž třetina dostane placebo.

Mikrobiologický ústav nechtěl informace o nedostatku vakcíny komentovat. Poradce ruského ministra zdravotnictví Alexej Kuzněcov vysvětlil, že testy pokračují. „Cíl 40 000 očkovaných dobrovolníků bude splněn,“ prohlásil Kuzněcov. Alexandr Gincburg, jenž řídí Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, v pondělí uvedl, že zhruba polovina ze 40 000 dobrovolníků už dostala první dávku vakcíny (nutné jsou dvě) a sedm tisíc z nich bylo očkováno i druhou dávkou.

Místo 30 milionů jen 2

Prezident Vladimir Putin při jiné příležitosti pronesl, že vyvstala otázka, jak zajistit dostatek látky pro plánované masové použití. „Jsou s tím určité problémy, které souvisí s dostupností, nebo nedostatkem, nezbytného vybavení,“ uvedl ve video vystoupení na investičním fóru.

Agentura Reuters podotýká, že původní odhad vyrobit do konce roku 30 milionů dávek vakcín už ruské úřady tento měsíc přehodnotily a předpokládají jen výrobu dvou milionů dávek v tomto období.

Rusko kromě Sputniku V už schválilo také vakcínu ze sibiřského střediska Vektor a třetí očkovací látka je prý blízko dokončení. Reuters nicméně upozorňuje, že nedostatek dávek hlavní vakcíny je další z řady výzev v ambiciózním a neortodoxním plánu Moskvy, která schválila preparát pro masové použití ještě před tím, než byly dokončeny všechny potřebné testy týkající se jeho bezpečnosti a účinnosti.

KAM DÁL: Ruské železniční rekordy: Jednou z nejvýkonnějších obřích lokomotiv na světě je 4ES5K „Jermak“.

reklama
#koronavirus #Rusko #Putin #vakcína #placebo

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.