Letiště Václava Havla odbavilo o čtvrt milionu více cestujících než za stejné období loňského roku

Nové linky i navýšení kapacity u letů do oblíbených destinací mají svůj podíl na pololetních statistikách Letiště Václava Havla.
  |  

V prvním pololetí letošního roku se na letišti vystřídalo přes 5 233 583 cestujících, což je o 270 tisíc více než v roce 2014. Nejvytíženějším dnem byl 26. červen s 48 tisíci pasažérů.

Nedávno jsme informovali o statistikách Letiště Václava Havla za první čtvrtletí roku 2015. V tu dobu mělo letiště na kontě přes 2 miliony odbavených cestujících a nárůst oproti loňskému roku o 70 tisíc. Letní sezóna však láká k využití leteckých cest ještě více turistů a domácích. Počet se tedy oproti loňskému roku zvýšil o neuvěřitelných více než čtvrt milionu cestujících. Celkově podle předsedy představenstva Českého aeroholdingu Václava Řehoře odbavilo letiště v letošním roce o 5,4 % cestujících více, přičemž očekávaný nárůst za celý rok 2015 vidí okolo 5 %. Při pohledu na čtvrtletní statistiky však hovořil o ročním navýšení o pouhá tři procenta.

Největší nárůst cestujících zaznamenalo letiště v případě zemí Velké Británie, Belgie a Turecka, které figurovaly už ve čtvrtletních statistikách. Nově k nim přibylo Turecko a Německo. Počet pasažérů narostl pro cestování oběma směry z i do Prahy. Top destinacemi z hlediska nárůstu počtu cestujících jsou londýnské letiště Stansted, Dubaj, Frankfurt, Řím a Amsterdam. Výrazný pokles je na linkách z Ruska a to o 15 %. Letiště však ve své zprávě uvádí, že tento výpadek z Ruska se podařilo nahradit posílením výše zmíněných destinací.

Kromě počtu cestujících se podařilo zvýšit i obsazenost letů, která se vyšplhala z původních 70,9% až na 74,5%.

Letiště Václava Havla patří podle výsledků mezinárodní asociace IATA mezi nejvíce se rozvíjející letiště světa. V současné době probíhá nábor, v němž hodlá společnost Czech Airlines Technics přijmout až sto nových zaměstnanců. Zároveň je až do 17. srpna odeslat návrh do architektonické soutěže Českého aeroholdingu, která již počítá s dalším rozvojem letiště především v souvislosti s napojením na rychlodráhu do Kladna a předpokládá nárůst cestujících ve výhledu patnácti let na 90 000 denně.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru