Nedráždit, střílí ostrými: Spousta chlapů by mě chtěla vidět u plotny, říká budoucí ministryně obrany Černochová

V letošních volbách získala v Praze přes 35 tisíc preferenčních hlasů a znovu se stala poslankyní
  |   glosa

Vést ministerstvo obrany musí svalnatý chlap s výrazem drsňáka, ženská patří k plotně a žehličce. To je i dnes názor celé řady mužů. Pravděpodobná ministryně obrany Jana Černochová o tom ví své, mailů na toto téma jí chodí celá řada. Přesto, že by třeba na střelnici kdejakého "borce" strčila hravě do kapsy.

Po Vlastě Parkanové zřejmě povede ministerstvo obrany další žena. Jana Černochová se už před volbami jasně profilovala, v kabinetu Petra Fialy bude jedním z ministrů za ODS. Jako šéfka tohoto silového resortu to však nebude mít snadné. Mnoho mužů jí to dá "sežrat". „Macho mudrlanti žijící základní vojenskou službou jsou skutečně zvláštní sorta,“ říkala se pro Čtidoma.cz starostka Prahy 2. 

Aktivní střelkyně s potápěčskou licencí

Pro Čtidoma.cz tak reagovala na mail, který nedávno obdržela od jistého majora v záloze. Předmětem mailu je "ministrině obrany", což už samo o sobě svědčí o inteligenci pisatele. 

A nutno říct, že rozčílit poslankyni ODS není dobrý nápad. „Nemám sice vojenský výcvik, nicméně jsem aktivní střelkyně, potápěčka a řady výcviků, například aktivní zálohy, jsem se osobně zúčastnila. Dále jsem držitelkou bezpečnostní prověrky (T a NATO secret), zbrojního průkazu (A, B, E) a potápěčské licence (AOWD, Nitrox, vrakové potápění…).“

 

Stejné nároky na muže a ženy?

Jaký má ale Černochová názor na roli mužů a žen v armádě, je možné na ně mít stejné nároky? A pokud ne, není to nespravedlivé? Podle poslankyně ODS není možné odpovídat obecně, je třeba jít do větších detailů.

„Při přezkoušení máte rozdíl třeba i mezi věkovými kategoriemi, takže po jedněch mužích se chce více než po jiných. Nejsou stejné požadavky ani na jednotlivá tabulková místa, takže i zde jsou rozdíly mezi tím, co se požaduje po jednom pohlaví. A konečně, máte ženy, které při přezkoušení předběhnou muže a udělají i více shybů,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz.

Více žen pomůže s doplněním armády

Jakkoli paušalizovat je tedy podle Černochové nemožné. „Podle mě základním pohledem by mělo být, že na stejné tabulkové místo by měli žena i muž splnit totéž, například z hlediska vzdělání, zkušeností, přezkoušení apod. s tím, že se respektují třeba tělesné rozdíly mezi ženami a muži, které jsou dány tím, že jsme zkrátka každý od přírody jiný.“

Budoucí šéfka obrany je přitom přesvědčená, že armáda musí být atraktivní i pro ženy. „Jedině zvyšování jejich počtu nám pomůže s doplňováním.“ 

KAM DÁL: Zrada může Piráty přijít draho. Odhoďte ješitnost a splňte, co jste slíbili. Jinak co?