Ctěnické dožínky nabídnou tradiční řemesla, tanečníky v krojích a koncert Hradišťanu

Zobrazit fotogalerii (4)
 

Zámecký areál Ctěnice v Praze - Vinoři pořádá poslední srpnovou neděli dožínkovou slavnost, po níž bude ihned následovat koncert kapely Hradišťan & Jiří Pavlica.

Ctěnické dožínky nabídnou v zámeckém areálu řemeslnický trh s dílničkami pro děti. Ty se také mohou těšit na mlynáře, pekaře, caletnici, perníkáře, řezbáře a také tesaře.

Caletníci byli výrobci pečiva, kteří v období vlády Karla IV. pekli v Praze na "CELETNÉ" (dříve Caletné) ulici placky, kterým se říkalo "calty".

Dožínkovou slavnost předvede národopisný soubor Doudleban, který zpívá, tancuje a oživuje zvyky dávných předků. Čerpá z nepřeberné studnice lidového doudlebského umění.

Jejich prostý, ale rázovitý kroj sice ukazuje, že Doudlebsko byl spíše kraj chudý, ale lidé si přesto dokázali po těžké práci zatancovat a zavýsknout, což dokáže ukázka dobových tanců jako je „sedláček, proplítanej, obkročák, babka, řezanka, rejdovák, dupák, klenutá“. Soubor Doudleban doprovodí malá dechovka Šumavanka.

Po skončení akce bude následovat koncert souboru Hradišťan.

 

Program dožínek

  • 10.00 – 17.00 hod. Řemeslnický trh a dílničky pro děti (Zámecký areál )
  • 14.00 hod - Dožínková slavnost (vystoupí soubor Doudleban v krojích, doprovodí je Šumavanka)
  • 17.00 hod - Koncert souboru HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA

 

Dožínkám se říkalo například také obžinky, dožatá, dóženek, dožitá, dočesná, žnivuvka, ožinek, znivý. V mnoha evropských i mimoevropských zemích mají dožínky náboženský charakter, ovšem v Československu začaly být ve 20. století používány k politickým účelům a náboženský charakter ztratily.

Klíčová slova: