Pane prezidente Zemane, neignorujte výročí srpna 1968!

Měl by se prezident suverénního státu vyjdařovat k zásadním historickým událostem? Miloš Zeman podle svého tiskového mluvčího nepřipomene smutné výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Vyvolalo to bouři nevole, ale také úlevu s tím, že hlava státu alespoň "zase neplácne nějakou blbost". 

15.08.2018 - 15:54   |  
To jsou věci...
Zobrazit fotogalerii (4)

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dnes poslal prezidentovi Miloši Zemanovi otevřený dopis. Reagoval tak na prohlášení mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru, že se prezident republiky nechystá přednést žádný projev k padesátému výročí okupace naší země.

"Toto prohlášení mne nemile překvapilo. Není možné, aby prezident republiky ignoroval tak významné výročí v historii České republiky a nezúčastnil se ani jedné z oficiálních vzpomínkových akcí, které se budou tento den konat. Je to neúcta ke všem lidem, jejichž životy byly poznamenány událostmi 21. srpna 1968," uvedl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.

Celé znění dopisu zde

Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás v reakci na slova Vašeho tiskového mluvčího. Ten tento týden v úterý na Twitteru uvedl, že se nechystáte přednést žádný projev k padesátému výročí okupace naší země.

Vyzývám Vás, abyste nezanedbal své ústavní povinnosti a důstojně připomenul událost, která měla za následek nejen stovky mrtvých v průběhu sovětské invaze, ale i více než sto tisíc emigrantů, kteří utekli z Československa do konce roku 1969, a dále i stovky tisíc lidí, kteří byli vyhozeni z práce nebo jim bylo zakázáno studium, protože odmítli podepsat souhlas se sovětskou okupací.

Bez ohledu na Vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila. Vy se už několik let odmítáte veřejně účastnit jak pietních aktů za mrtvé, tak i oficiálních akcí, na kterých si lidé invazi vojsk Varšavské smlouvy připomínají.

I s vědomím, že předchozích několik let jste před uctěním výročí dal přednost své dovolené, dovoluji si Vám předat pozvání na pietní akci, která se koná v Muzeu Kampa dne 21. 8. 2018 v 19 hodin za účasti Jaroslava Gorbaněvského, zástupce tzv. "osmi statečných" občanů, kteří v roce 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a byli za solidaritu s naší zemí odměněni desítkami let vězení.

S veškerou povinnou úctou

Jiří Pospíšil
předseda TOP 09

Národ extrémů. Hutkova píseň o Zemanovi rozděluje společnost. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Rudolf (neověřeno)

tak nějak jsem nezaznamenal stejnou připomínku k obsazení Sudet a Československa

Olga Novotná (neověřeno)

Vážený pane doktore, sice netuším, zda se k Vám tento text dostane, ale dovoluji si oponovat. Kde by asi měl mít - mnou nevolený - ing. Zeman jakýkoliv projev? Nejlépe v Praze, ale tam ho samozřejmě vypískáme. V Lánech? Totéž, není to až tak daleko... Zbývá TV Barrandov jištěná ochrankou a placeným komparsem. To opravdu chcete? A jaký to má smysl? Děkuji a zdravím.

Jana karova (neověřeno)

Ostuda prezidenta že není schopen se vyjádřit k tomuto výročí tak důležitému v našich dějinách.zde je vidět jeho charakter a konání pro blaho naší zeme

Matej Kotrba (neověřeno)

Proč by ing. Milos Zeman nejak pripominal vyroci okupace sovetskymi vojsky, kdyz rad meni nazory na jasne veci. Dnes si nemysli, ze to byla okupace, dnes je presvedcen, ze to byla internacionalni pomoc!!! A kdo vi, zda nebyl jeho podpis na zvacim dopise (nekde vpravo dole).

slavek (neověřeno)

...

Alois Matějka (neověřeno)

zdravím, já myslím, že názory našeho všemi milovaného jsou natolik známy, že se se nic nestane a oslavy 68 budou bez něj a když p o p l a v e /mám namysli kačák/ -zdraví siola

Milán Vosmik (neověřeno)

Co jste si za hovado zvolili to máte.