Babiš je špatný hospodář. Čísla hovoří jasně, jeho "slavný" lepší výběr daní je jen další nepravda

"Byli jsme a jsme stále úspěšná vláda!" "Jsem úspěšný manager a správce financí." Takovými a podobnými výroky nás Andrej Babiš častuje s kadencí samopalu vzor 58 "TA TA TATATA" a snad ještě vyšší. A tak jsem se rozhodl pro jednoduchý pokus. Všichni stále mluvíme a přeme se. Ale co takhle udělat nějaké jednoduché srovnání? Jak je to s tím "slavným" výběrem daní doopravdy?

26.11.2018 - 07:00  
Premiér si bohužel vybírá jen ta čísla, která se mu hodí
Zobrazit fotogalerii (3)

Vždyť říká-li někdo "jsem vyšší", dá se to prostě změřit a je to. Jistě, ekonomika pracuje s čísly jako kouzelník s balíčkem karet, ale přesto je tu něco, čeho se dá každý rok chytit. Státní rozpočet a jeho výsledek. Tak jako v automobilovém závodě je někdo rychlejší v zatáčkách, jiný na rovince. Ale nakonec v cíli je to jednoduché.

Začneme zlehka a jednoduše. Budu porovnávat roky 2012 - konec hospodářské krize a vlády premiéra Nečase se "zatracencem" Kalouskem na ministerstvu financí - a rok 2017, čtvrtý rok konjunktury (rostoucí) ekonomiky.

  • Příjmy s. r. 2012 1,052 bil Příjmy s. r. 2017 1,273 bil
  • Výdaje s. r. 2012 1,152 bil Výdaje s. r. 2017 1,279 bil
  • Deficit s. r. 2012 101 mld Deficit s. r. 2017 6 mld

Podle konečného (tedy skutečného na konci roku) deficitu, kterým se samozřejmě chlubí všichni v dnešní vládě, by se zdálo, že vše jde dobře a jsme řekněme alespoň na "dobré cestě".

Babišův úspěch? Minus 228 miliard!

Když se ale podíváte na rozdíl v příjmové části, zjistíte rozdíl ve výši 222 miliard korun. Velmi jednoduše lze říci, že pokud by v roce 2017 měl Andrej Babiš příjmy roku 2012 a choval by se stejně, náš rozpočet by se ocitl ve schodku 228 miliard korun!! Ano, přesně tak, jeho zdání úspěchu stojí tento stát 228 miliard.

Příjmy státního rozpočtu jdou na vrub růstu ekonomiky nikoli v naší republice, ale protože jsme ekonomika, která je exportní, tedy závislá na kondici ostatních ekonomik (německé, britské ...), tedy na růstu těchto ekonomik. A jestli jsem si něčím jist, tak tím, že růst si AB přivlastnit nemůže.

Jistě se objeví, kromě mlhavého blábolení o mnohem větší "složitosti problematiky" (což je mimochodem hloupost, výsledek je prostě výsledek), i jedna závažnější argumentace - lepší výběr daní.

Podívejme se na výběr daní

Tak se na to podívejme. Součástí rozpočtů je i jejich rozdělení, ve kterém najdeme položku "daňové příjmy". Daňové Příjmy s. r. 2012 912 279 177 Kč. Daňové Příjmy s. r. 2017 1 155 614 200 Kč. Na první pohled je tedy jasné, že daní se vybírá jednoznačně více. Konkrétně o 243 335 023 Kč, což představuje cca 26 procent nárůstu. Hezké, vybíráme o čtvrtinu daní více.

Nicméně... je logické předpokládat, že pokud naroste celkový objem ekonomiky, logicky se to stejně musí projevit ve výběru daní. Lze jednoduše spočítat, že ekonomika narostla mezi léty 2012 a 2017 o cca 21 procent. Skutečně tedy došlo k nárůstu „zlepšením výběru“ o 5 procent.

Bohužel ale musím zklamat i toho, kdo by nyní zajásal, v domnění, že jsme na tom opravdu lépe. Klička se skrývá v položce jménem "Povinné pojistné". Jedná se o odvody na sociální, zdravotní pojištění a pod. Výše této položky závisí samozřejmě na schopnosti zlepšit výběr, ale bohužel do mnohem větší míry na výši platu či zisku, ze kterého se vypočítává. A protože od roku 2012 výrazně stoupla mzda, a co je ovšem mnohem méně příjemné nejen v soukromém, ale a to zejména ve státním sektoru, přičemž státním zaměstnancům nejen mzda stoupla, ale jejich počet se ještě dost významně navýšil.

Protože mzda státních zaměstnanců je vyplácena ze státního rozpočtu, je stejně tak povinný odvod pouze přelitím peněz z jednoho státního "šuplíku" do druhého. Dost nadneseně lze říci, že pokud by vláda chtěla a rozdala formou platů zaměstnancům pár set miliard, projevilo by se to také markantním růstem na příjmové straně. Je to ale jen lití vody zpět do studny, ze které jsme ji vytáhli.

Jsme na tom hůře než v roce 2012

Protože rozdíl ve výběru tohoto pojistného činí 94 756 949 Kč, bude zajímavé podívat se na to, zda i bez tohoto „nalévání“ bychom na tom byli stále o tolik lepší ve výběru daní. A bohužel, v poměru k růstu ekonomiky je nyní výběr daní o 5 procent nižší než v roce 2012!

I když zohledním všemožné korekce ve výběru těchto daní ze soukromého sektoru, jen velmi stěží se doberu alespoň k vyrovnanému stavu. Vím, že se mnohým nechce příliš se zabývat čísly. Nicméně mám dojem, že pokud někdo spravuje vaše finance, bylo by dobré, kdyby alespoň nelhal.

- Jan Bárta-
- autor čerpal z oficiálního webu mfcr -


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Martin Rubáš (neověřeno)

Babišova EET je zlo a je potřeba jí kompletně zrušit. Nic jiného není přípustné!

Stanislav Hrouzek (neověřeno)

Už jen těch pár čísel stačí ekonomovi k tomu, aby si udělal jasnou představu o Babišovi jako o notorickém lháři a jeho voličích jako o ekonomicky negramotných jedincích...

Mildis (neověřeno)

jo EET ZRUŠIT ANI NÁHODOU DANĚ MUSÍ PLATIT VŠICHNI A NE TAK OPRAVA AUTA 5000KČ DOSTANU ÚČET ANO ALE BUDE TO 6000KČ HA HAHA

Martin David

Autor článku nemá ani základní ekonomické vzdělání, že míchá jablka s hruškami? Nebo je článek zavádějící a tendenční úmyslně?

david schneuder

zase lži a vymývačka mozků ,ve srovnání s minulými hrůzovládami havlonácků ods,topstan,kdu,zel ,je babiš megaúspěšný ,tolik čísla : ,ods hrob09 Kalousek nasekal rekordní dluhy 677 mld https://beletris.cz/spisovatelske-listy/stanislav-hudsky/ktery-ministr-financi-nejvic-zadluzil-cr/ Tyhle všechny daně vám zvýšila Nečasova vláda, aby vás oškubala.ods top09stan, Podívejte se na přehled https://www.euportal.cz/Articles/9585-tyhle-vsechny-dane-vam-zvysila-necasova-vlada-aby-vas-oskubala-podivejte-se-na-prehled.aspx

Honzax (neověřeno)

No článek jsem si se zájmem přečetl, ta čísla zní celkem jasně, je normální, že Babiš si připisuje zásluhy, které ani náhodou nejsou jeho, však tak vyhrál poslední volby. Ale chtěl bych upozornit autora, že má pravděpodobně chybu v desetinné čárce. Přece není možné, aby daňové příjmy byly cca 922 mil. Kč (ano - 9 desetinných míst) a výdaje něco kolem miliardy (10 desetinných míst). Tady je chyba v řádech, věřil bych, že příjmy stát. rozpočtu jsou někde pod 1 bilionem korun a výdaje mírně nad 1 bilion (deficitní rozpočet). Jedině, že by čísla byla uváděna v tisících Kč, ale to v článku nikde není uvedeno. Jen faktická: nechápu, že v době rekordního růstu není rozpočet aspoň vyrovnaný, ne-li přebytkový, abychom začali splácet svůj státní dluh. Holt populismus na úkor budoucnosti.

Martin001 (neověřeno)

Článek mi přijde jako účelový proti Babišovi. Pletete dohromady rok 2012 a 2017 a ukazujete, jak je to špatně. Logicky, když v roce 12 a 17 byly příjmy rozdílné, tak se taky podle toho vedly výdaje státu. To je jako, kdyby jste tvrdil, že kdyby češi v roce 2017 utráceli stejně, ale s průměrným platem z roku 2012, byly by jsme všichni na mizině. Jsme proto špatní hospodáři vlastních financí? Když už jste se obtěžoval psát tento článek, možná by jste mohl přidat informaci o kolik Babiš snížil státní dluh, který chytráci před ním nasekali.

Jaroslav Babiš (neověřeno)

Každý řemeslník podvádí a zatim si stojim ..neznám jediného,který by platil vše poctivě...

marek hatoň (neověřeno)

lidi proboha otevřete oči už, vládne nám trestně stíhaný premier, který dává všem jasně najevo, že všeci kradnú, tak proč ne já, že, ANO? s podporou komunistů!!!a dalších!!! proč jsme cinkali klíčema a volali po svobodě v 89? abychom o třicet let později se dočkali toho, že v roce 2018 budeme přemýšlet o tom, jak moc špatně jsme tu revoluci udělali, tou železnou oponou si opět zatahujeme obzory, a výhledy na lepší zítřky, nebotˇ opona už není jen železná, to už jsou jiné materiály, odolnější jako zeman,kujnější babiš,foremnější ondráček s vodičkou a další výplody zvrácenosti bývalých komunistických aparátů, které deformují řádný náhled do minulosti i naší budoucnosti, kterou tito lidé relativizují a odlehčují, a budoucnost pokřivují. svaz bojovníků za svobodu v česku odměnˇuje medailemi najednou lidi, kteří by se na tu medaily neměli ani podívat, na tož si na ni šáhnout!!! a proč? protože se tam a jako všude v česku usadila ta šedá postkomunistická eminence!!! lidi otevřete oči a svým dětem říkejte pravdu, protože PRAVDA VÍTĚZÍ, a jedině tak najdeme cestu ke svobodě!!!

vtrovec (neověřeno)

Tak dobře je špatný hospodář, ale kde nabral takové jmění to zaprvé a podruhé kde se ty prachy berou v kase MF? A nebo si myslíte, že je tam firmy a OSVČ jen tak rádi posílají?

Karel Štěpánek (neověřeno)

začínám si připadat jako blb,stále nerozumím co se děje v republice denně jsou zprávy o Babišovi ,republika snad má fungovat bez nějakých osobních pitomích problémů,co je nám do toho co má premiér za problémy,že udělal podrazy v celé republice je známo,kdo se má dobře-pouze poslanci ,ministři,podvodníci.Jsem velice rozhořčen,že se neřeší situace u důchodců,to co předvedla naše nevolená vláda je ostuda,sami si rychle do konce roku přidají a to je v podstatě důchod jednoho důchodce,nic nedělají a jenom se válejí v senátu za závratné sumy,někteří jsou placeni i za nic nedělání,v republice nefunguje pořádně vůbec nic a to je ostuda,dám příklad-silnice,železnice,pošta,lékaři,to bývalo v pohodě,a dnes samé problémy,jsem pro změnu celé vlády a celého senátu,jsou to pouze figurky které nás matou,v novinách i v televizi jsou pouze upravené pořady,ale co se děje ve skutečnosti se nikdo nedoví,už budu končit,Všem přeji krásné vánoce,možná poslední,protože se republiku doufám příští rok někomu podaří dát do pořádku-bude to fuška,i já pomáhal dělat republiku,ale bez zlodějů a pro poctivé lidi-to je dnes pasé!!