Stále ještě kouříte? Motivujte se a skončete s touto neřestí ihned

Kouření je zdraví škodlivé, to je známý fakt, se kterým je společnost už několik desetiletí seznámena. I přesto se v České republice vyskytuje cca 26 % kuřáků nad 18 let. Na základě novodobých studií bylo zjištěno, že kouřením si zkracuje kuřák život v průměru o 15-18 let. Problém s kouřením mají i těhotné ženy, které se tak vystavují i o zhruba 50 % vyššímu riziku potratu.

11.05.2018 - 07:19   |  
S kouřením chtějí skoncovat každý den miliony lidí po celém světě
Zobrazit fotogalerii (3)

Tabák se dostal do Evropy v 15. století, když se Kryštof Kolumbus vrátil z Ameriky. Zpočátku byl velmi vzácný, postupně se však začal velmi rychle rozšiřovat. V 16. století se stal výsadou vyšších vrstev společnosti a o zhruba 100 let později se dostal i k chudším lidem. Nižší vrstva dávala přednost šňupacímu tabáku, protože nebyl zase tak drahý. Když se psal rok 1947, skončila válka a tabák začal být dostupný všem, lidé si tyto okamžiky začali užívat. Kouření bylo in, skončila doba odříkání.

O nebezpečném vlivu cigarety na člověka se ví teprve několik málo desetiletí.

Cigarety klasické i elektronické

Rozsáhlou alternativou je poslední dobou elektronická cigareta. Ta dle nejnovějších studií není tolik škodlivá jako klasická cigareta, protože zde nedochází k pálení tabáku, a tudíž neobsahuje toxické látky. Díky nikotinu však zatěžuje srdce a cévy stejně jako cigareta klasická. U elektronické verze však existuje možnost postupného snižovavání dávek nikotinu, a tím se případně i vyléčit ze závislosti.

Proč přestat kouřit?

Stále hledáte důvod, proč s tímto zlozvykem skončit? Neustále si opakujete: „Dnes je to poslední cigareta, toto je poslední krabička, dnes jsem měl těžký den, jednu si zasloužím,“ a jiné lži a výmluvy? Jenže kouřením se vystavujete nejčastěji rakovině plic, rakovině hrtanu, rakovině jícnu, infarktu, mozkové mrtvici a dalším nemocem. A to by si každý měl uvědomit a s touto neřestí skončit.

Lidé, kteří kouří pasivně, tedy pouze vdechují kouř kuřáků ve společném prostoru, se vystavují až o 82 % vyššímu riziku mrtvice a o 20 % vyšší pravděpodobnosti nádorových onemocnění než klasičtí kuřáci. 

I pokud vyměníte cigaretu za doutník, dýmku nebo exotickou cigaretu, vždy je tu velké zdravotní riziko. Tabák je škodlivý i v bezdýmných formách, například šňupací nebo žvýkací.

Jak se postavit závislosti na cigaretě?

Rozhodli jste se přestat kouřit? Začněte hned. 
Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, cigaretu típněte ihned, nečekejte, až bude vhodná chvíle. Větší šanci přestat kouřit mají lidé, kteří neplánují, kdy přestanou, protože k dodržení plánu musíte mít pevnou vůli.

Jestli je lepší okamžitě típnout cigaretu, nebo si postupně snižovat dávky, je velmi individuální - záleží hlavně na stupni závislosti. Pokud jste již těžce závislí, je lepší nejprve kouření omezovat. V případě, že jste spíše sváteční kuřáci, je nejlepší zahodit poslední cigarety, které máte, a skoncovat ráz na ráz.

Musíte se zabavit

Spousta lidí kouří jen proto, že se vlastně nudí. Každý kuřák zná určitě situaci, kdy čeká na autobus a dlouhých deset minut využije tak, že si zapálí cigaretu. Je důležité tak u sebe mít stále nějakou „hračku“, kterou zabavíte ruce. Zahrajte si třeba hru na telefonu nebo u sebe mějte knihu, která odvede pozornost od myšlenek na kouření.

Proti touze po cigaretě pomáhají i nikotinové náplasti, žvýkačky, hypnoterapie nebo užívání hořčíku. Metod odvykání kouření je spousta.

Důležitá je motivace

Motivace a odměna je velmi důležitá. Napište si třeba na papír, proč přestáváte kouřit, a pokaždé, když budete chtít sejít z cesty, tak si přečtěte, proč to děláte.

Nestyďte se ani požádat o pomoc odborníka, uvědomte si, že nejste v tom sami. Ve Středočeském kraji je k dispozici přes dvacet center, která se zabývají odvykáním kouření; rádi vám v nich pomohou s tímto zlozvykem zatočit. Na těchto pracovištích pomáhají lékaři pacientům zvládnout abstinenční příznaky. Mnohdy jsou mu předepsány i léky, díky kterým lépe pacient překoná chuť na cigaretu.

Držíme vám palce s odvykáním kouření a na cestě za zdravým životním stylem.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Marika (neověřeno)

Každé závislosti se člověk těžko zbavuje. Ale u těch těhotných žen to kouření odsuzuji asi nejvíc. Sama jsem kouřila před těhotestvím ale byla jsem na elektronické cigaretě od vapour2 která byla slaboučká a myslím si že mě i docela připravila na to že s normálními cigarety přestanu. A když to přišlo tak jsem přestala uplně ze dne na den a už jsou to 2 roky co nekouřím nic a vracet se k tomu nehodlám. Každý by mě najít svou motivaci a přestat. Akorát si dobrovolně huntuje zdraví.