Právo nosit hidžáb ve škole? Proboha, proč?

KOMENTÁŘ Dovolávat se v tomto případě Boha je možná trochu zbytečné. Spíš bychom měli oslovit Alláha, aby si k tomu řekl své. Nebo ho nazvěme úplně jinak, je to vlastně jedno. Důležité je něco jiného. Somálská dívka se stále domáhá odškodnění za to, že jí Střední zdravotnická škola v Praze 10 odmítla povolit nošení hidžábu během praxe v nemocnici. A proč by to jako měla dělat? 

18.01.2017 - 12:46   |  
Proč by někdo neměl respektovat daná pravidla?

Tenhle svět je zvláštním místem. Někteří obyvatelé planety si myslí, že jsou něčím víc a mohou svoji vůli vnucovat ostatním. Respekt k jiným kulturám a zvykům je pro ně zřejmě vzdálený stejně jako možnost, že bychom mohli být pyšni na našeho pana prezidenta. Své myšlenky a víru tu prosazují zbraněmi a násilím, jindy zase poukazují na to, jak jim ostatní ubližují a diskriminují je. 

Druhá část předchozí věty je případem somálské studentky Ayany Jamaal Ahmednuurové. Tato mladá slečna žaluje Střední zdravotnickou školu v Praze 10, že jí instituce nepovolila nosit hidžáb, a tím ji měla nepřímo diskriminovat v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Další kolo soudní pře probíhá právě dnes. 

V první řadě je to nesmyslné už z toho titulu, že střední škola není povinná. Mám-li s ní problém, nemusím tam přeci chodit. Zarážející je i skutečnost, že ona dívka přišla do demokratické země pravděpodobně proto, že prchala před útlakem. A první, co zde udělá, je žaloba? Ale budiž. Ono ani v konečném důsledku nejde o nic závažného, když se na to podíváte jen z jedné stránky.

Ve finále samozřejmě může být každému úplně jedno, jestli má někdo na hlavě šátek, čepici nebo třeba helmu. Na druhou stranu je to ale sakra vážná věc. Jde totiž o princip a právo na svobodný život s jejími pravidly v zemi, kterou máme rádi. Ne na diktát. 

Nerespektuješ pravidla? Odejdi!
Jde o to ukázat komukoli, ať je to muslim nebo mimozemšťan, že dokážeme tolerovat. Jsme otevřeni všem náboženstvím, pokud nejsou vykládána extrémně. Mnozí z nás zřejmě ještě pořád dokáží komunikovat s muslimy a nemyslet na to, že lidé stejné víry po celém světě vraždí a vyhazují lidi do vzduchu. Chápeme, že je nelze házet všechny do jednoho pytle.

Ale pak přijde člověk, jakým je Ayany. My jí otevřeme dveře a ona začne chtít víc. Snaží se rozbourat pravidla, podle kterých žijeme. Začne nám diktovat svá vlastní a nařizovat, co máme dělat. V tom případě už říkám NE! A vůbec nejde o to, že by mi vadil její hidžáb. Faktem však zůstává, že škola a české školství obecně má svůj řád, který buď respektujete, nebo prostě odejděte, ať jste kdokoli a věříte třeba v Barta Simpsona. 

Pravidla a zákony České republiky nejsou dokonalé. Ale jednou existují a je třeba je ctít. V dnešním světě je samozřejmé, že se nemůžeme uzavírat do ulity a dělat, že bílý křesťan všechno spasí. To by byla velká chyba. Nejsem proti otevření se ostatním kulturám. Ovšem jen za předpokladu, že ti, kdo přijdou, se našim zvykům a zákonům přizpůsobí. Jestli ne, nemají u nás co dělat.

Nehrbme se před nikým
Představte si, že přijedete do arabského světa a nebudete ho respektovat tak, jak leží a běží. Když budete mít štěstí, tak vás slušně upozorní a vy budete natolik inteligentní, abyste jejich argumenty uznali. V tu chvíli jste v jejich zemi, oni mají právo po vás žádat, abyste se chovali tak, jak oni uznávají za vhodné. Nelíbí se vám to? Nejezděte tam. 

Co by udělal muslim, když by na pláži viděl ženu opalující se nahoře bez? Co by udělal muslim, když byste se třeba jen letmo dotkli ruky jeho manželky? Co by udělal muslim v některé zemi, když by si žena nezahalila hlavu? Raději nedomýšlet. A nám by měl někdo upírat právo žít v naší zemi tak, jak chceme? Ani náhodou, záda jsme hrbili dlouhých čtyřicet let. 

 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Jan Mácha

Doufám, že při vstupu do jednací síně ..sundala pokrývku z hlavy???

Petr Steinz

Bílej patří do Evropy, černej do Afriky !!! Jakmile nerespektuješ evropské zákony, táhni zpátky mezi slony a opice !!!

Petr Burda

Šátek na hlavě (ať se jmenuje jakkoli) nosily snad všechny starší (50+) ženy na vsi ještě před 20 lety. Dnes již těch přes 70 let (ty samé) ubývá. Ale v práci nosily to, co nařídil zaměstnavatel. Nechť si ženy libovolné víry či ateismu nosí šátek, ale - tak, aby byly identifikovatelné - musí být vidět obličej - tam, kde to není v rozporu s jinými předpisy, ať už hygienickými, bezpečnostními, nebo jinými. Pokud chce slečna nosit v práci hidžáb v práci (či jako studentka na praxi), nechŤ se věnuje ošetřovatelství skotu, zahradničení nebo opravárenství. Zdravotní personál má u nás jinou uniformu.

Jan Jeník

Pokud se ta nána cítí diskriminována, pošlete ji šupem tam, odkud přišla. Tam ať si nosí na hlavě třeba nočník!

Milada Hrušková

Má respektovat naše zákony nebo se vrátit zpátky do Somálska. Chudák paní ředitelka, určitě jí to způsobuje spoustu zbytečných problémů. Proč máme vydávat penize daňových poplatníků na soudní jednání a řešit soudně takové blbosti jako je pokrývka hlavy ? Když se nechce prizpůsobit ať se vrátí tam kam patří !
Obrázek uživatele Samuel Křepelka

Samuel Křepelka

V Somálsku by takový problém neměla. V Somálsku by mohla nosit lajntuch na hlavě do zblbnutí věčného. V Somálsku by ovšem asi nechodila do zdravotní školy.

František Kytr

Vemte si, kdyby křesťanka požádala o azyl v S. Arábii a soudně tam žádala, aby mohla nosit minisukně a opalovat se na pláži na hoře bez. Ukamenovali by jí. A co my uděláme s tou nestydatou a provokativní muslimkou ? Kopněte ji do pr.dele i s těma jejíma právníkama, ať táhnou od kud příšli. Veškeré náboženství je zkáza lidstva. Lidi vemte rozum do hrsti, žádný bůch neexistuje a přestaňte se vraždit ve jménu jakéhokoliv boha.

Ferdinand Ferda

Myslím, že to celé nepochází z hlavy té Somálky, ale jejích českých přátel.