Vinobraní: Kam vyrazit na ta nejlepší?

Ve Středočeském kraji se chystá spousta akcí spojených s popíjením vína. Zjistěte, co jste o této slavnosti nevěděli, a podívejte se, kam ve svém okolí můžete na vinobraní vyrazit! 

13.09.2017 - 17:15   |  
Slavnosti vína pocházejí z antického Řecka, říkalo se jim dionýsie podle Dionýsa, boha vína, plodnosti a divadla
Zobrazit fotogalerii (4)

Jako vinobraní označujeme období mezi sklizní na polích a podzimní setbou. Pro kraje, které měly vinohrady, patřil tento svátek k těm nejdůležitějším v roce. Pokud byla úroda bohatá, šlo o čirou radost.

K oblastem s tradicí vinobraní patří především Morava, ale také města jako Mělník nebo Praha. Tam ostatně najdeme jedny z nejstarších vinic, totiž Svatováclavské. Zajímavostí je, že slavnosti vína jsou původem už z antického Řecka. Tam se jim však říkalo dionýsie podle boha Dionýsa, který byl zasvěcen vínu, plodnosti a divadlu. 

K tomu nejlepšímu, co oslavy vína nabízejí, patří také burčák. Je na vás, jestli zvolíte bílý nebo červený. Nutné však bude poznat ten správný.

Víno přitom není původně z našich zeměpisných šířek, na Moravu se dostalo díky římským legiím, do Čech pak díky svaté Ludmile, babičce svatého Václava. Právě sklízení i pěstování se u nás pojí s několika obřadními záležitostmi a zvyky. Když šlo o královské vinohrady, na vinobraní přijížděl i samotný král proto, aby mohl požehnat a poděkovat přírodě za vzácné dary. 

Kam tedy vyrazit? 

  • Mělnicko je vinařský kraj a tradice těchto oslav je zde velmi silná. Akce bude trvat po celé tři dny - přes pátek, sobotu a neděli, od 15. do 17. září. Čeká vás několik scén a užijí si celé rodiny. Bavit vás bude neskutečné množství umělců. Namátkou: divadlo, cirkus, muzikanti, kejklíři a další. Přijďte si vyzkoušet něco také sami na workshopech a k tomu všemu si dejte to nejlepší mělnické víno! 
  • Perfektní bude také vysočanské vinobraní na Máchalce. Tady vás 22. až 24 září čeká divadlo, zpěv a hlavně skvělé víno. Víno si dáte přímo na vinicích "Na nebezkých horách" s nezvyklým výhledem na Prahu. 
  • Také slavnosti vína v Praze budou stát rozhodně za to! Pražské Vinobraní Vypich si budete moci užít už 16. až 17. září. Čekají vás ochutnávky, školení, ale i sazenice vinné révy na prodej. Novinkou je možnost vyzkoušet si přípravu vlastního burčáku. 
  • Dalším dobrým tipem je Trojské vinobraní v Botanické zahradě, které proběhne opět o víkendu z 16. na 17. září. Víno se bude pít dobře a čeká vás i doprovodný program, protože u vína je nejlepší si zazpívat! 
  • Pokud zastáváte názor, že nejlépe se pije v krásných kulisách, rozhodně nesmíte vynechat vinobraní na Karlštejně, kde se bude pít z posledního září na prvního října. Čekají vás rytířské turnaje, koně, program pro děti, víno i burčák.
  • Kunratickým vinobraním se propijete 22. 9. až 24. 9. na Kunratické tvrzi. Bavit vás bude cimbálová muzika, skupina historického šermu a tance a připravený je také program pro děti.
  • Vinobraní v Kutné Hoře sice už proběhlo, ale 30. září budou Svatováclavské slavnosti, kde víno tradičně také teče proudem, takže není důvod si zoufat.
  • Jste už unavení ze všeho toho vína? Vyrazte 16. září na PivoTest  Nymburk, kde vás čeká hned několik skvělých kapel, namátkou: Znouzectnost, Telegraf a Vltava.   
  • Na pivo ostatně vsadili i v Krušovicích, kde to rozjedou ve velkém s kapelami: Xindl X, David Koller a Děda Mládek Illegal Band. Nepochybně je tedy na co se těšit, ostatně víno si můžete dát nakonec úplně kdekoliv!

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.