Zatočte s novoroční kocovinou. Známe RECEPT

Celková slabost, malátnost, bolest hlavy, slabo od žaludku, hučení v uších, pocit žízně. To je daň, kterou platíme za nezřízené pití. To bývá při přechodu ze starého roku na nový běžnou normou. Kocovina nebo také „kočka“. Kdo by ji neznal. Po bujarých silvestrovských oslavách ji už zažili mnozí. Přesto jsme nepoučitelní a zvláště na silvestra si dáváme takzvaně do nosu. Co dělat, aby nás kočka nedostala?

31.12.2016 - 06:01   |  
Není nutné vypít za každou cenu vše, dobré je včas odejít

Receptů a návodů, jak chytit kočku správně za ocas, je celá řada. Úspěch je však individuální a na každého platí trochu něco jiného. Jsou však takové, které spolehlivě zabírají. Vyzkoušejte je. Spánek posiluje, proto se po alkoholovém večírku dostatečně vyspěte.

Pokud cítíte žaludeční nevolnost, je vhodné vypít roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku. Žaludek také zklidní bylinkové odvary třeba z máty, heřmánku nebo zázvoru.

S tvrdým alkoholem opatrně, dvojitý panák se nedoporučuje

Doplňte cukr a vitamíny
V kocovině také organizmus volá po cukru, který je mu nutno dodat. K tomu se skvěle hodí ovocné šťávy, nejlépe džusy. Protože jsme konzumací přemíry pití zaměstnali játra odbouráváním alkoholu, tvorba cukru v těle vázne.

Potřebný cukr můžeme dodat také v podobě medu, který je dobrým nástrojem detoxikace. Určitě nezapomeňte na osvědčenou česnekovou polévku. Silná, správně uvařená česnečka zklidní žaludeční sliznici po prohýřené noci a dodá vám potřebné vitamíny a látky.

Abyste byli po propařené silvestrovské noci dříve fit, měli byste tělu dodat také vitamíny B a C v podobě B-komplexu a Celaskonu. Pokud jste toho schopní, jděte na procházku a můžete si jít i zaplavat, protože kyslík urychlí vstřebávání alkoholu. Většina lidí s kocovinou si ale spíš naordinuje klid na lůžku a vyčká vymizení příznaků kocoviny, což také není chybou.

Alkohol zásadně nemíchejte, držte se jednoho druhu

Pozor na mýty a pověry
Hodně lidí věří na silnou kávu. Jenže káva a nápoje obsahující kofein sice dočasně povzbudí, zároveň však také výrazně podporují dehydrataci organismu. To následně vede k další ztrátě vody, což tělo dlouhodobě ještě více oslabuje.

Někteří dávají přednost běžně dostupným lékům proti bolesti, která otupí a sníží částečně obtíže. Jenže většina z nich, zvláště tolik oblíbený Aspirin nebo Ibalgin, může ještě zesílit žaludeční potíže a jeho požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.

Doporučovaný vyprošťovák také není to pravé ořechové. Utlumí sice příznaky aktuální kocoviny, ale vyčerpává rezervy organismu. Vzniká takzvaná kombinovaná otrava s daleko horšími pozdějšími následky. Nutnost ranního doušku je mimo jiné často příznakem závislosti na alkoholu.

Nenechte se do pití nikým nutit

Nejlepší je kocovině předejít
Platí určité zásady, které vám umožní zdárně přežít nejen silvestr, ale vyhnout se i novoroční kocovině. Dělejte si přestávky, tělo totiž spaluje alkohol rovnoměrně, takže případný tanec a klábosení zpomalí nástup účinků alkoholu.

Pokud nebudeme pít příliš rychle, do mozku bude alkohol přicházet postupně v množství, které ho méně zatěžuje. Nezapomeňte na jídlo. Jídlo v žaludku zpomaluje vstřebávání alkoholu, který čím pomaleji je vstřebáván, tím méně se ho dostává do mozku.

Jo a nepijte všechno, co je na stole. Je vhodné nápoje nemíchat a celý večer popíjet jen jeden druh. Nejzrádnější jsou takzvané dodatečné alkoholy, nápoje, do nichž je alkohol přidáván. Nejméně toxická je čistá vodka. Zrádné mohu také být bublinky, tedy sekty či koktejly míchané se sodovkou. Oxid uhličitý způsobuje, že se alkohol dostává mnohem rychleji do krve.

Neporovnávejte se v pití s kamarády, každý jsme jiný

Rada na závěr
Podle některých lékařů zmírní ranní příznaky opilosti tabletka Acylpyrinu, kterou jsme zapili sklenicí vody předtím, než jsme ulehli.

 

 

 

 

 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.