Cestování bude složitější, některé spoje skončí. Buďte k nám fér, žádají hejtmanku starostové

Středočeští starostové žádají kraj o spravedlivé platby dopravcům. Podle společné výzvy, kterou zatím podepsalo na 60 starostů, chtějí upravit systém doplácení na veřejnou hromadnou dopravu. Podle nich nemá koncepci a podmínky pro obce nejsou jednotné.

13.12.2017 - 14:00   |  
V obci Vyžlovka se právě bojí. Nebudou mít peníze na plnohotnotný provoz
Zobrazit fotogalerii (3)

Některé středočeské obce příští rok za autobusové spoje zaplatí více, protože je třeba získat peníze na zvýšení platů řidičů. Zvýšené výdaje se týkají obcí, které mají uzavřeny smlouvy s organizací Ropid nad rámec krajem zajištěné dopravní obslužnosti. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová však řekla, že kraj nemůže do těchto smluvních vztahů vstupovat a obce budou muset platit ze svých rozpočtů. Předběžně se má jednat o sumu kolem 80 až 90 milionů korun.

Zhoršení dostupnosti dopravy

Podle starostů má každá obec podmínky nastavené jinak, některé přispívají velmi vysoké částky, některé nepřiměřeně nízké. Obce dopravně obsloužené jen železnicí nedoplácejí nic. Zatímco v minulých letech doplácela obec Vyžlovka 150 000 korun ročně, nyní dopravci žádají 450 000 korun. "To je pro nás absolutně neúnosné," uvedl starosta Jan Pelikán. Podle něj obyvatelům hrozí zhoršení dopravní dostupnosti, protože obec nebude moci veřejnou dopravu za těchto podmínek hradit. Odnesou to tedy zase obyčejní lidé.

Podle zástupců středočeského hnutí STAN je třeba zpracovat transparentní systém financování autobusové dopravy. "Kraj nemá jasnou představu, koho a kam chce vlastně přepravit. Stávající systém financování veřejné dopravy je netransparentní a přežitý. Kraj musí definovat standard dopravní obslužnosti," dodal starosta Rudné Lubomír Kocman.

Vládou schválené navýšení platů řidičů hromadné dopravy navýšilo náklady dopravců. Ti mají navíc problém sehnat řidiče, dlouhodobě bojují s jejich nedostatkem, což komplikuje i zajištění všech objednaných spojů.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.