Počet obyvatel ve Středočeském kraji stále roste. Důvodem je migrace

Za první tři čtvrtletí letošního roku ve středních Čechách přibylo 9 858 obyvatel. Přírůstek byl nejvyšší mezi regiony. Středočeský kraj je stále nejlidnatějším krajem České republiky, na konci třetího čtvrtletí v něm žilo 1 348 840 lidí.

13.12.2017 - 09:15   |  
Roste zájem o bydlení v Úvalech, takhle by tam mělo vypadat nové náměstí
Zobrazit fotogalerii (4)

Ke zvýšení počtu obyvatel přispělo hlavně stěhování. Více lidí se také narodilo než zemřelo. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Počet obyvatel ČR vzrostl za tři čtvrtletí o 18 700 lidí na téměř 10,6 milionu lidí. Většinu přírůstku zajistila migrace, zejména z Ukrajiny a Slovenska.

V prvních třech čtvrtletích roku vzrostl počet obyvatel kromě středních Čech ještě v Praze a šesti dalších krajích. Na nárůstu počtu obyvatel Středočeského kraje se v prvních devíti měsících roku 2017 tradičně podílely hlavně okresy Praha-východ a Praha-západ. Nejlidnatějším okresem kraje byl na konci září okres Praha-východ se 175 138 obyvateli.

V prvních devíti měsících roku se do Středočeského kraje přistěhovalo 8 271 obyvatel. Přirozený přírůstek ve středních Čechách mírně klesl, narozených bylo o 1 587 více než zemřelých. Za stejné období v minulém roce činil rozdíl 1 728.

Je tu více zemřelých

Nejméně lidnatým okresem je dlouhodobě okres Rakovník, kde na konci září žilo 55 342 obyvatel, meziročně zde přibylo 33 obyvatel, tedy nejméně ze všech středočeských okresů. V žádném okrese v kraji počet obyvatel neklesl. Zajímavostí je, že okres Kolín překročil hranici 100 000 obyvatel.

Meziročně ve středních Čechách vzrostl počet zemřelých i nově uzavřených manželství, mírně přibylo i rozvodů. Naopak klesl počet potratů a přibylo narozených dětí. Počet sňatků překročil 5 700, sňatečnost byla šestá nejnižší mezi kraji. Podíl dětí narozených mimo manželství se meziročně zvýšil na necelých 48 procent, zůstává ale mírně pod celostátním průměrem.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.