Pražské potrubí je staré a často praská. Vedení metropole přesto omezilo investice

Vysočanská estakáda se propadá pravidelně, stát se to klidně může znova
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Stalo už se v podstatě pravidlem, že pokud v hlavním městě praskne potrubí, musí se kvůli tomu uzavřít komunikace a obyvatelé různých částí Prahy jsou bez vody. Vedení metropole se přesto rozhodlo do vodovodů a kanalizací investovat méně než loni. Kde to bude a kolik to tedy bude stát?

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos v Praze do oprav vodovodů a kanalizací investuje asi dvě miliardy. Potvrdila to radní Prahy pro infrastrukturu Jana Plamínková. Loni to přitom bylo asi o 271 milionů korun více. Letošní plán investic firmy ještě musí schválit městská rada.

Kam šlo nejvíce peněz?

"K listopadu 2017 PVS proinvestovala 2,23 miliardy korun a do konce roku by to mělo být 2,271 miliardy," uvedla Plamínková s tím, že přesná čísla jsou zatím známá jenom za první tři čtvrtletí. Největší loňskou akcí byla podle radní dostavba vodojemu v Uhříněvsi, která vyšla na 172 milionů korun. PVS také za 108 milionů obnovila vodovodní řad v Praze 10.

Vodovodní síť je v Praze dlouhá zhruba 3 500 kilometrů. PVS je stoprocentně vlastněná Prahou a stará se o vodohospodářskou infrastrukturu. Distribuci vody mají na starosti Pražské vodovody a kanalizace, které vlastí francouzská firma Veolia. 

Dalších 105 milionů dala na obnovu vodovodního řadu a opravu stoky ve Střešovické ulici, která v roce 2015 způsobila kontaminaci pitné vody a následné zdravotní komplikace pro tisíce obyvatel Dejvic. Společnost loni také zrekonstruovala kanalizace v Českobrodské ulici za 46 milionů a ve Vinohradské za 92 milionů.

Co se letos plánuje?

Z největších letošních investic radní zmínila rekonstrukci více než sto let starých trubek na Žižkově v oblasti Bořivojovy a Jagellonské ulice, která se započtením nových povrchů vyjde na 120 milionů. Bude zahájena i kompletní rekonstrukce čerpací stanice pitné vody Děvín, která vyjde na 90 milionů. Dalších 120 milionů půjde na opravy vodojemu na Floře.

Další investice zajišťuje samotný magistrát. To se týká zejména rozšiřování infrastruktury. Město například dokončuje kanalizační sběrač do Běchovic, po jehož dostavbě bude zrušena místní zastaralá čistírna odpadních vod. "Stejně tak se snažíme udělat sběrač do Třebonic," doplnila radní s tím, že to je jedna z mála oblastí v Praze, kde zatím není kanalizace. "Problém je, že se vždycky najde nějaký majitel pozemků, který je nechce prodat." Další plánovaný nový sběrač má vést do Uhříněvsi.