Nejničivější povodně podlomily Prahu, ale některé obce skoro zmizely z mapy

Letos v srpnu uplyne šestnáct let, co Českou republiku zasáhly asi nejničivější povodně v novodobé historii. Praha se otřásala v základech a životy lidí zásadně změnila rozvodněná Vltava. Některá místa málem přestala existovat.

10.08.2018 - 07:00   |  
Obec Zálezlice povodně málem smazaly z mapy
Zobrazit fotogalerii (4)

Příroda v roce 2002 naplno ukázala, že její síla je ničivá. Nejčastěji z paměti vyplavou obrázky, jak se Praha plní vodou. Karlův most odolává pětisetleté vodě a Karlín se mění v Benátky. Romantiku zde však nehledejte. O život během několika srpnových dní přišlo až 17 lidí.

136 zvířat pražské ZOO přišlo o život. V šesti krajích byl vyhlášen nouzový stav a celkem bylo evakuováno 225 000 lidí. 

Neustálý déšť

Příčina jedné z největších přírodních katastrof na našem území byla způsobena nadprůměrnými srážkami a nasycenou půdou. Voda už neměla kam se vsáknout a hladiny řek se prudce zvedaly. Vltavská kaskáda zachytila první vlnu, ale ta následující byla o to ničivější. Velká voda se tak rozlila přes jižní Čechy až do Německa.

Praha

Na Zbraslavi se spojily dva silné toky Vltava a Berounka. Bylo jasné, že Prahu čeká něco, na co se lze jen těžko připravit. Ráno 12. srpna korytem Vltavy teklo 1 400 kubíků za sekundu a večer 2 500 kubíků. Byl vyhlášen třetí stupeň ohrožení a očekávala se padesátiletá voda. Evakuována byla zoologická zahrada, uzavřela se část metra a ve večerních hodinách opouští své domovy obyvatelé nábřežních domů.

O den později je vody ještě jednou tolik. 5 000 kubíků za sekundu protéká Prahou a evakuováno je 50 tisíc obyvatel. Celý Karlín, Malá Strana, Holešovice a Smíchov jsou pod vodou. Centrum města je bez proudu a metra. Praha zažívá něco absolutně neočekávaného, co se může stát jen jednou za pět set let.

73,3 mld. Kč škod, z toho přes 6 mld. Kč - pražské metro. Nejvyšší průtok na Vltavě v Praze 5 300 m³/s.

Nejničivější následky

Praha jako symbol a hlavní město zcela pochopitelně získává největší pozornost. Jsou však obce, které povodeň v roce 2002 málem definitivně vymazala z mapy. Proti šestimetrové vlně stála obec Metly na Strakonicku. Následkem protržené hráze rybníka vlna strhla třináct domů. Těmi, které zůstaly stát, se prohnaly tři metry vody. Vesnice se zásadně proměnila a z některých domů zbyly jen vzpomínky.

Dalším tragickým symbolem povodní z roku 2002 je obec Zálezlice na Mělnicku. Jen jeden kilometr od Vltavy a tři od Labe způsobily absolutní demolici. Ze 120 domů ve vesnici bylo povodní zasaženo rovných 90. Když voda opadla, statici rozhodli, že čtyřicet domů musí k zemi. Tvrdá realita pro celé rodiny způsobila ránu, která se jen tak nezahojí.

Memento

Jedna z nejhorších přírodních katastrof v České republice napsala mnoho příběhů. Některé z nich vypráví o hrdinství, tragédii, smůle a štěstí. Společnost se semkla v sounáležitost, ale také se našla individua, která si dovolila rabovat. Povodně v roce 2002 jsou mementem, jak se může život změnit ze dne na den a co všechno může odnést voda.

Nepohodlní hrdinové. Čeští letci si místo pocty vysloužili vězení a tábory nucených prací. Více čtěte zde. 
Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

vasek.cz (neověřeno)

tem je hej jiny za ne delali aby jim tu prahu dali dohromady a jina mista do dneska nejsou v poradku