S Libuškou Šafránkovou měl Vorlíček po natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku velké starosti

Tři oříšky pro Popelku jsou vánoční klasika
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   zajímavost

Tento týden nenajdete v historickém souhrnu jen politicky významné události. Před 50 lety měla premiéru pohádka, která se pro mnohé z nás stala symbolem Vánoc, na který každý Štědrý den nedočkavě čekáme. Zvolen byl ale také do prezidentského úřadu Barack Obama, což byl pro Ameriku významný historický milník. Co dalšího nabídl tento týden v historii? 

31. říjen

V roce 1959 bylo založeno pražské divadlo Semafor hudebníky Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem a klarinetistou Ferdinandem Havlíkem. V roce 1967 přišel těžký moment. Veřejná bezpečnost v Praze brutálně rozehnala pochod studentů, kteří voláním „Chceme světlo!“ protestovali proti vypínání elektřiny na vysokoškolských kolejích.

A pokud si ještě vzpomenete na rok 2003, tak přesně před 20 lety přestaly platit haléřové mince.

1. listopad

V roce 1781 vydává císař Josef II. patent o zrušení nevolnictví. V roce 1968 založili Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář trio Golden Kids. A o pět let později měla premiéru pohádka Tři oříšky pro Popelku, která je dnes doslova symbolem českých Vánoc. 

Režisér Václav Vorlíček si měl prý tehdy postesknout, že jeho hlavní hvězda Libuška Šafránková se nijak neúčastnila propagace filmu. Prý nechtěla být herečkou jedné role. V životě ji sice čekalo ještě několik významných pracovních příležitostí, Popelkou v srdcích českých diváků zůstala už navždy. A aby toho nebylo málo, některé scény prý točil Vladimír Menšík opilý! Zdá se, že na place bylo zkrátka veselo.

A pro zajímavost – v roce 1980 proběhlo v Československu sčítání lidu! Na území republiky k tomuto datu žilo 15 276 799 obyvatel, z toho v ČSR 10 288 946 a v SSR 4 987 853.

2. listopad

Rozhodli jsme se potěšit všechny fotbalové fanoušky – v roce 1892 byl založen první sportovní klub Slavia Praha! V roce 1985 byl otevřen úsek metra I.B od Smíchovského nádraží po Florenc. V roce 2000 přijala Mezinárodní vesmírná stanice první stálou posádku. 

3. listopad

Důležité okamžiky našich dějin se psaly také v listopadu. V roce 1414 dorazil Jan Hus do Kostnice, kde o tři dny později papež Jan XXIII. zahájil koncil. V roce 1918 byl na Staroměstském náměstí stržen mariánský sloup. V roce 1980 byla vyhlášena CHKO Bílé Karpaty. A v roce 1992 byla na setkání mluvčích v Praze po svržení komunistického režimu oficiálně ukončena činnost Charty 77. V roce 2009 pak prezident Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu a ústavní soud rozhodl, že je v souladu s ústavním pořádkem.

4. listopad

Významný byl čtvrtý listopad zejména pro Egypt. Tam roku 1922 objevil britský archeolog Howard Carter vchod do hrobky krále Tutanchamona v Údolí králů. V roce 1952 byla v USA založena vládní agentura NSA. A v roce 2008 byl Barack Obama jako první Afroameričan zvolen prezidentem USA.

5. listopad

Psal se rok 1414 a historie se začala hýbat. V Kostnici byl zahájen kostnický koncil, v jeho průběhu byl mimo jiné souzen a upálen Jan Hus a sesazen papež Jan XXIII.

V roce 1874 se konal první ročník Velké pardubické, která je velkou společenskou událostí dodnes. V roce 1949 se zdi pankrácké věznice staly svědky první masové justiční vraždy. Bylo oběšeno šest nestraníků (Vratislav Polesný, Vratislav Janda, Josef Charvát, Emanuel Čančík, Květoslav Prokeš a dr. Jaroslav Borkovec), představitelů odbojových skupin, v souvislosti s přípravou údajného květnového protikomunistického povstání 1949. 

6. listopad

V roce 1943 Rudá armáda za významné pomoci československých jednotek pod velením Ludvíka Svobody osvobodila ukrajinské hlavní město Kyjev. V roce 2011 český ženský tenisový tým v Moskvě vyhrál Fed Cup.

Zdroj: ČSFD, Český rozhlas, dejepis.com, wikipedia.org

KAM DÁL: Radek Brzobohatý: Třikrát před oltářem i na prahu smrti. Temná předpověď se vyplnila do posledního písmenka.