Z Vatikánu udělal nevěstinec: Před zvrhlým papežem Janem XII. se neschovala ani vlastní matka

Nejmladší papež v historii Jan XII. byl sexuální maniak a postrach Říma
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Nejmladší papež v historii Jan XII. byl opravdové kvítko. Neštítil se žádné nekalosti, Vatikán se pod jeho vedením změnil v harém. Dokonce ani neovládal latinu. S odpovědností, kterou mu funkce dávala, si hlavu nikdy nelámal. To se mu však tragicky vymstilo. 

Patřil k těm, kterým se dnes říká „zlatá mládež“. Papež Jan XII. se vyspal s vlastní mámou, Vatikán proměnil na nevěstinec a také tam znásilňoval ženy. V čele katolíků stál od roku 955 a snad proto, že jeho představa o chování hlavy církve byla velmi zvláštní, lidé jeho nevalnou smrt doslova slavili!

Dětství plné zábavy z něj dospělého muže neudělalo

Čekal někdo od nejmladšího papeže v historii nějaký rozum? Možná přeci jen o trochu... Bylo mu sotva osmnáct let, když byl zvolen. Některé prameny uvádějí, že ještě o dva roky méně. Jako syn knížete Albericha II. o majetek neměl nouzi, vyrůstal v dostatku, byl zvyklý hýřit penězi a jeho hlavní náplní všedních dnů byla zábava. Toužil po ženách a také je získával. 

Vzdělání ho nezajímalo, latinsky neuměl a k církvi neměl žádný vztah. Přesto stanul v jejím čele. Jeho otec roku 954 zemřel a on musel převzít zodpovědnost. Nutno poznamenat, že papež měl v tehdejších dobách obrovskou moc – a Jan XII. netušil, co si s ní má počít. A tak mu našeptávali rádcové. 

Bál se ho celý Řím

Avšak jedno úskalí přetrvávalo – mladý muž byl náruživý, nevybouřený a měl velký sexuální apetit. Dokonce se prý stal postrachem Říma a počestné dívky se bály vycházet z domu. Pro papeže nebyla žádná žena nedostupná – dokonce ani jeho vlastní sestry či matka. Z papežského paláce se rázem stal nevěstinec a o dobré pověsti si mohl nechat jen zdát – orgie, vraždy i nezřízené pití, všechno se tam dělo.

Jak Jan XII. skončil? Na jednom ze svých lovů si vyhlédl vdanou ženu, kterou její manžel bránil natolik, až papeže ubil. Možná ani nevěděl, že jde právě o sluhu Božího. Ostatně to na něm asi nebylo nijak znát. A tak skončil pontifikát Jana XII., na kterého historie nezapomene, i kdyby sebevíc chtěla.

Zdroj: redakce, ctidoma.cz, iDNES.cz

KAM DÁL: Thalidomidové děti: dvanáct tisíc novorozenců se zmrzačenými končetinami. Na vině byl lék, který se znovu používá.