Radikalizace Evropy? Švédské volby ukázaly, že nejhorší je to v České republice

Evropu paralyzuje strach z migrační krize. Proto se velká očekávání zaměřila na švédské parlamentní volby v kolébce liberální politiky. Ty měly ukázat, jak si na tom protiimigrační a protievropská politika stojí. Dle panických prognóz mělo dojít na výhru a velké posílení Švédských demokratů. To se však nestalo, což jen pojednává o smutné situaci v České republice.

19.09.2018 - 16:00  
Šéf Švédských demokratů Jimmy Akesson
Zobrazit fotogalerii (3)

Švédští demokraté opravdu pomýšleli na lepší volební výsledek. Oproti předcházejícím volbám jejich vliv vzrost o pět procent, což v kontextu obrovského přílivu migrantů od roku 2015 musí být překvapením. Až 160 tisíc migrantů Švédsko přijalo a ani tak radikální číslo neovlivnilo smýšlení místních obyvatel k tomu, aby se radikalizovalo.

Změna musí být? Zlehka

Nutno dodat, že i liberální strany se ve švédsku shodují, že je potřeba regulovat a lépe zajistit proces migrační krize, ale většinový názor není radikálně odmítavý. Jejich touha po změně je spíš v otázce dobré integrace nových občanů. Migrace však překvapivě nebyla podle průzkumu to nejpalčivější téma švédských voleb. Občany ze všeho nejvíce zajímala zdravotní péče a migrace se umístila až na třetím místě, kdy v závětří jen o dvě procenta čekalo téma životního prostředí.

Smutný obrázek z Čech

Přestože je ve Švédsku migrační krize přítomná a lidé zde opravu na vlastní kůži pociťují její dopady, tak jsou Švédští demokraté s 18 procenty osamoceným hlasem menšiny. Nutno dodat, že nejde o souboj dvou extrémních názorů, byť s nacionalistickou stranou nechce nikdo spolupracovat.

Rozdíl je ve způsobu, jakým se protiimigrační strana vyjadřuje. Český pohled je poněkud pokřivený, protože taková rétorika, jakou si dovolují politici v čele s Tomio Okamurou, Andrejem Babišem nebo prezidentem Milošem Zemanem, by byla za hranou i pro Švédské demokraty.  

Český paradox

Stav České republiky ve vztahu k migraci je dnes na úrovni strašidla pod postelí. Největším paradoxem, který naši krajinu postihl, je paralyzování strachem z něčeho, co je nehmatatelné. Videa účelově vytržená z kontextu a děsivé fotografie tisíců hladových “vrahů” z Afriky zásadně zkouší úroveň inteligence českého občana. Je jasné, že situace v Evropě není ideální, ale proč se zdejší obyvatelé s takovou vášní potřebují děsit úplné apokalypsy?

Nikdo nestojí v davech na hranicích, aby okrádal a vraždil voliče Miloše Zemana nebo Tomia Okamury. Největším odpůrcem migrace je tak paradoxně země, kterou nikdo ani nevyhledává. V rozbombardované Sýrii nikdo nesní o českém pivu a guláši. Konzervovanost místních poměrů a strach z neznáma z naší krajiny dělá zvláštní organismus, který se bojí čehokoliv odlišného. Radikální názory, které jsou v České republice na vzestupu, jsou spíše důkazem slabosti lidí, kteří neumějí problémy řešit jinak než násilím, vyvoláváním strachu a nenávistí. 

Švédské volby v tomto kontextu ukázaly, jak daleko jsme od zdravé a rozumné společnosti, která se problém Evropy snaží řešit na rozdíl od nás, kde zavíráme hranice a hlavně oči.

Když se Němci utrhnou ze řetězu. Demonstrace neonacistů jsou varovným signálem celé Evropě. Více čtěte zde.
Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Martin Rubáš (neověřeno)

Švédsko bude asi první zemí, kde začne občanská válka. Kriminalita je na rekordní úrovni, stát už není schoen plnit zákaldnmí potřeby. Roste nespokojenost všech - migrantů i domácích...

josef Kopecky

S nepodepsaným článkem lze těžko polemizovat. Avšak nevím z jakého důvodu islamizovat a "afrikanizovat" Evropu. Pokud si to ovšem Švédové a Němci přejí, tak je to jejich věc. Jen připomínám, pokud se problém vyvalí z "podpostele" (citace nepodepsaného článku), tak již nemá řešení. Viz u nás desítky let neúspěšná integrace nepřizpůsobivých.

Valsoraj íceřívz (neověřeno)

Všechno je jinak než jak to vypadá,ale je nám zatím nejlépe jak to bylo kdy v minulosti možné.

San Den

To že chtějí čeští lidé chránit své hodnoty, kulturu a hlavně jejich životy a životy jejich potomků z nich dělá slabochy? Videa vytržená z kontextu? Stačí na youtube zadat slovo migranti a uvidíte, co nám média na základě zákazu EU nemůžou ukazovat. A to, že nás jako zemi nikdo z migrační vlny nevyhledává není žádný paradox ale právě důsledek našeho "konzervatismu" a toho, že prostě říkáme NE, nechceme je! Nechceme aby se tu bourali kostely a stavěly měšity, aby se ve školách učilo o Koránu, aby se muslimové modlili na veřejných prostranství jako tomu bylo při oslavách ukončení Ramadanu v anglickém Birminghamu? Děkuji nechci.