Vítejte na řecké cestě: Lidé se dnes mají hůře, důchodci přicházejí o peníze. Přesto budou vzpomínat na Babiše

Už delší dobu si hraju s myšlenkou, že napíšu krátký článek o státních financích. A o tom, jaký je to průšvih. Pořád mne odrazovalo to, že je to práce, není to úplně krátké a možná i moc složité. Ale nakonec jsem se rozhodl, že ho napíšu. Už jenom pro klid své duše, že jsem alespoň zvedl hlas proti tomu, kam nás tato vláda vede. 

reklama

/KOMENTÁŘ/ Základní mantra této (ale i minulé) vlády ANO-ČSSD podporované KSČM je:

  1. zastavili jsme zlodějny
  2. investujeme jako nikdy v historii
  3. slabým a důchodcům se daří lépe
  4. zadlužení státu za naší vlády stále klesá

Bod 1: V hodnocení radši vynechám (vrcholné stadium mafie je, když nemusí dávat úplatky a zákony si píše a schvaluje podle svých potřeb sama) a podívám se na body 2 - 4.

Bod 2 - investice státu. Jaká jsou reálná čísla?

V roce, když nejvíce zuřila ekonomická krize (rok 2009), investoval stát 11 % svého rozpočtu, tj. 133 miliard Kč. Letos stát investuje 122 miliard Kč, tj. 8 % z rozpočtu, přičemž loni to byla zcela ostudná 4 %! Pokud bychom převedli cenovou hladinu roku 2019 na cenovou hladinu roku 2009 (dnes je vyšší o 18,5 %), činila by reálná hodnota letošních investic pouhých 99,4 miliardy Kč.

Podíváme-li se na celé období 2009 - 2019, tak vidíme, že od roku 2013 poměr investic k výdajům státního rozpočtu stále klesá. Výjimkou byl rok 2015, kdy došlo k doúčtování evropských dotací za roky 2007 - 2013 a Evropská unie doplatila Česku dotační projekty připravené a zrealizované v období 2007 - 2013 (na toto neměla vláda vládnoucí od roku 2013 prakticky žádný vliv).

Bod 3 - důchodcům se daří lépe

  • V roce 2009 činila průměrná mzda 23 598 Kč, průměrný důchod činil 10 027 Kč, poměr k průměrné mzdě 43 %
  • V roce 2019 činila průměrná mzda 34 105 Kč, průměrný důchod činil 13 300 Kč, poměr k průměrné mzdě 39 %

Výdaje na školství se za posledních deset let v poměru k HDP státu prakticky nezměnily a stále činí cca 4,1 % HDP. Na vzdělávání tak Česko věnuje o třetinu méně, než je průměr více než třiceti ekonomicky nejvyspělejších zemí světa. To se na naší budoucnosti nepochybně projeví.

Bod 4 - zadlužení státu za naší vlády stále klesá

V roce 2009 byl celkový státní dluh 1 179 miliard Kč, v letech 2009 - 2013 však kvůli ekonomické krizi a protikrizovým výdajům státu rychle stoupal, až se v roce 2013 dostal na částku 1 683 miliard Kč, pak dočasně mírně klesl, následně však hned stoupl a nyní činí částku 1 840 miliard Kč.

Důležité je však vidět následující zásadní informace. V letech 2009 - 2013 činil celkový souhrnný ekonomický pokles - 2,5 %. V letech 2013 - 2019 činil celkový souhrnný ekonomický růst 19,6 %. Pokud by snad někdo chtěl tvrdit, že ekonomický růst je zásluhou této vlády, nechť se podívá na ekonomický vývoj Německa v letech 2009 - 2019. Korelace je zcela zřejmá, ekonomicky se ČR chová v podstatě jako 17. spolková země Německa a je vcelku jedno, která vláda vládne.

Jinými slovy, tato vláda zvyšuje zadlužení státu v době silného a stabilního ekonomického růstu, má nižší investice než vlády v době krize, reálně snižuje poměry důchodů ke mzdě. Prostě prožírá naši budoucnost.

Víte, k čemu to povede? Až se ten domeček z karet zhroutí, tak bude muset nastoupit vláda, která to bude dávat dohromady. Bude muset reálně snížit výdaje do sociální oblasti, školství, prakticky se zastaví investice.

Veřejnost pak bude rozezlena, že se jí utahují opasky, a bude vzpomínat, jak se jí dobře za Andreje Babiše žilo, a bude nakročeno k tomu, aby se v dalších volbách opět zvolili populisté.

Vítejte na řecké cestě.

A teď mi řekněte, jak toto vysvětlit lidem.

- Petr Borecký, starosta Úval -

reklama
#senioři #důchody #platy #život #mafie #reálná mzda #Babiš #populismus

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.