Byl Masarykův otec císař František Josef I.? Spekulace podporuje zakázaný test DNA

T. G. Masaryk se svojí ženou Charlotte. Měl prezident nečekaný původ?
 

Byla by to historicko-bulvární senzace. Prezident T. G. Masaryk synem císaře Františka Josefa I. Muž, který dopomohl rozpadu monarchie, mohl mít v žilách modrou krev. Spekulace o původu prezidenta osvoboditele mohou definitivně rozsoudit testy DNA. 14. září je tomu 84 let od smrti tatíčka Masaryka. Není tak od věci se podívat na kobylku ne tolik známé historické spekulaci... 

Zní to neuvěřitelně, až pohádkově. Pokud by se tento rodinný scénář potvrdil, tak by se zase jednou potvrdilo, že takové příběhy umí psát pouze život. Tomáš Garrigue Masaryk, který dovedl Československo k samostatnosti a dopomohl tak rozpadu rakousko-uherské monarchie, mohl být synem císaře Františka Josefa I. Kde vzniklo tak fantaskní podezření?

Maminka na zámku

Tomáš Masaryk se narodil v roce 1850 a dodnes není jasné, zda v Hodoníně, nebo ve slovenských Kopčanech. Každopádně jeho matka Terezie Kropáčková byla panskou kuchařkou. Podle některých historiků pracovala přímo na habsburském zámečku v Hodoníně. Odtud pramení z dnešního pohledu fantastická a poněkud bulvární teorie.

Císařův zálet

V létě roku 1849 se měl tehdy devatenáctiletý císař pohybovat právě v Hodoníně. V té chvíli byl počat i Tomáš Masaryk. Přímý důkaz o císařově přítomnosti na zámku vzdáleného 90 kilometrů od Vídně neexistuje. Zdá se však, že je to velmi pravděpodobné, protože se zde císařské vojsko tehdy formovalo do bitvy s povstaleckými Uhry.

Jeho návštěva na zámku v Hodoníně je oficiálně potvrzena až v prosinci téhož roku. Díky této návštěvě se objevila asi nejpikantnější stopa celého případu. Císař si do svého deníku údajně poznamenal “Kropáčková vyřízeno”. V té době už byla matka prezidenta osvoboditele ve sňatku s Josefem Masarykem a císařova avantýra se zdála být definitivně vyřešena.

Prozřetelnost, nebo tlačenka

O Masarykově původu lze pochybovat hned z několika různých důvodů. Oproti svým bratrům se odlišoval jak v inteligenci, tak fyzické podobě. Později během mládí vyučoval syny z nejvlivnějších rodin, a to bez jakékoli protekce, což bylo v oné době velmi vzácné.

Během deseti let narazil na tři velmi bohaté mecenáše a když byl vyloučen z brněnského německého gymnázia, tak netrvalo dlouho a byl zcela nečekaně přijat na nejprestižnější akademii ve Vídni.

Stručně řečeno, když potřeboval Masaryk pomoc, ta se zčistajasna objevila. Masaryk sám často hovořil o principu prozřetelnosti, která určuje jeho kroky a pomáhá mu na cestě za úkolem vyššího principu. Masaryk jako nástroj prozřetelnosti však vzbuzuje podezření, zda v tom nemá prsty právě císař, který zpovzdálí ovlivňoval osud svého levobočka.

Test DNA

Všechny spekulace měl definitivně uzavřít test DNA, který připravoval dokumentarista David Vondráček. Biologické artefakty měl na dosah ruky. Od nepraného kabátu, ohryzku jablka nebo kartáčku na zuby po vlasy Karla I.

Spojení Masaryka a rodu Habsburků nic nestálo v cestě. Až pravnučka prezidenta Masaryka -Charlotta Kotíková, která žije v New Yorku, celý projekt zastavila. Podle ní je pátrání po pravém otci urážkou jak jejího pradědečka, tak celého českého národa. Spekulace o Masarykově původu zůstávají i nadále předmětem spekulací a konspiračních teorií.

Zdroj: Český rozhlas, Česká televize

KAM DÁL: Levoboček Karla IV.: Udržel otec vlasti svoje zálety pod pokličkou, nebo ho propral středověký bulvár?


Životní styl

Zdraví

V obraze